Znaczenie nawożenia roślin uprawnych

Nawozy stosujemy w ogródkach, a także w skalniakach. Nawozy z reguły stosujemy, aby przyspieszyć rozrost rośliny. Dzieje się tak na przykład kiedy chcemy szybciej cieszyć się pięknym widokiem kwiatów w swoim ogrodzie lub gdy chcemy aby krzewy szybciej się rozrastały, żeby zapewniały cień w upalne dni. Wtedy jednak mało ważne jest to, jakie związki zostały użyte, najważniejsze aby nie zaszkodziły one roślinie. Problem pojawia się, kiedy potrzeba nawozić rośliny, których uprawianie jest związane z konsumpcją przez człowieka.

Nawożenie roślin uprawnych stosowane w rolnictwie

nawożenie rzepaku ozimegoNawożenie roślin stosuje się głównie w celu uzupełniania braków mikroelementów potrzebnych roślinom. Często nawóz zawiera związki przyspieszające wzrost rośliny, a także takie, które uwydatniają ich cechy, np. zapach kwiatów. Do nawożenia stosowane są różne związki, ważne aby korzystać z tych, które są dopuszczone do użytku, aby nie zaszkodzić roślinom. Niestety nawozić trzeba często także rośliny, które będą w przyszłości konsumowane lub produkowane z nich będą wyroby związane z branżą spożywczą, np. olej. Olej wytwarzany jest między innymi z rzepaku. W takim wypadku nawożenie rzepaku ozimego powinno wykorzystywać związki bezpieczne dla organizmu ludzkiego ze względu na fakt, iż z produkty związane z rzepakiem będą konsumowane. W nawożeniu rzepaku wykorzystuje się składniki, które wspomagają roślinę, ale które jednocześnie nie są szkodliwe dla człowieka. Jest to bardzo ważne, ponieważ składniki nawozów są pobierane przez roślinę i rozprowadzane po niemal wszystkich jej komórkach, również owocach i kwiatach. Nawożenie roślin pomaga im w rozwoju poprzez np. przyspieszenie i wspomaganie rozrostu wiązek przewodzących – łyka i drewna. Wpływa także na funkcjonowanie kambium, czyli miazgi korkotwórczej. Bardzo intensywnie działa także kallus, który wspomaga wiązki przewodzące w rozroście, przyczyniając się do lepszego transportu w roślinie. Miękisz asymilacyjny działa efektywniej, dlatego też asymilaty podlegają lepiej zorganizowanej gospodarce. Nawożenie działa niemal na wszystkie procesy fizjologiczne rośliny.

Nawozy roślinne przeznaczone są nie tylko dla ogródkowych kwiatów czy drzew, ale często także dla roślin mających związek ze spożywaniem przez ludzi. Wówczas należy stosować nawozy, które nie są szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Nawozy są bardzo potrzebne roślinom, aby uzupełniać braki potrzebnych związków, ale także aby wspomagać ich rozwój. Warto więc stosować nawozy, ale zawsze mądrze.