Zastosowanie wagi elektronicznej

Waga to nieodłączny element większości sklepów – nie tylko spożywczych, ale także wielobranżowych, a nawet ogrodniczych i sklepów z artykułami metalowymi. Waga sklepowa może funkcjonować samodzielnie lub jako część systemu systemu sprzedażowego. Samodzielnie działające wagi spotkamy w sklepach samoobsługowych na działach owocowo – warzywnych. Natomiast system sprzedażowy to cały zestaw urządzeń, który służy do kompleksowej obsługi klienta na stanowisku kasjerskim. 

Na co zwrócić uwagę podczas kupowania wagi?

waga sklepowa elektronicznaW każdym sklepie, który sprzedaje towary na wagę powinna znajdować się dedykowana do tego waga sklepowa elektroniczna. Pozwoli ona na wyznaczenie dokładnej masy danego produktu. Podczas kupowania wagi powinniśmy zwrócić uwagę na zakres ważenia. Określa on maksymalną masę towaru, jaką można położyć na wadze. Ważne jest by nigdy nie kłaść większej masy towaru niż wynosi jej zakres ważenia. Funkcja liczenia sztuk polega na umiejętności liczenia sztuk ważonego towaru o identycznej masie jednostkowej, np. śrubki, waga to zapamiętuje i automatycznie wylicza wagę jednej śrubki. Możemy w ten sprzedawać towary na sztuki pod warunkiem, że mają one taką samą wagę. Współpraca z komputerem lub kasą fiskalną określa, czy daną wagę można podłączyć do kasy fiskalnej/komputera i automatycznie odczytywać z niej wagę. Niektóre wagi mają możliwość drukowania etykiet. Najczęściej spotkamy je w marketach na działach samoobsługowych w marketach. Przykładowa etykieta zawiera cenę towaru, jego nazwę, kod kreskowy, datę ważenia itp. Zasilanie bateryjne lub akumulatorowe sprawdzi się idealnie dla sprzedawców ulicznych, na bazarach i rynkach. Wagi bateryjne nie mogą mieć założonych baterii w przypadku, gdy podłączymy je do zasilania sieciowego i z nich korzystamy. Takiego problemu nie ma z wagami zasilanymi na  akumulator, które od razu po podłączeniu się ładują. Jeśli chcemy używać wagi w handlu, to musi być ona legalizowana i odpowiednio skalibrowana. Bez tego waga nie może być dopuszczona do użytku.

Każda waga elektroniczna powinna być kalibrowana. Dzięki temu kupując nowe urządzenie od autoryzowanego sprzedawcy mamy pewność, że pokazuje ona prawidłowe wyniki. Kalibracji należy dokonać w przypadku uszkodzenia wagi lub stwierdzenia, że wskazywane wyniki są przekłamane. Wykonanie kalibracji zawsze wymaga ponownej legalizacji urządzenia. Właśnie dlatego po każdej naprawie serwisowej, uprawniony podmiot poddaje urządzenie ponownej legalizacji. Ponowna kalibracja wagi jest często niezbędna przed ponowną legalizacją.