Zalety stosowania niezawodnych pomp

Od wielu lat pompy pneumatyczne były wykorzystywane w celu rozprowadzania farb i to nie bez powodu. Jest to rozwiązanie proste, niezawodne, a także poruszające się wolnym ruchem posuwisto-zwrotnym nie powodują niszczenia lakieru, w odróżnieniu od pomp wykorzystujących dośrodkowe oraz inne technologie pomp obrotowych. Chociaż cechy te są bardzo korzystne, to jednak podstawową zaletą ich wykorzystania jest fakt, że są one bezpieczne w czasie stosowania w różnorodnych miejscach. Co jeszcze warto wiedzieć na etapie wyboru pomp?

Wybieramy najbardziej niezawodne modele pomp

niezawodne pompyWiele farb dostępnych na rynku opiera się na bazie rozpuszczalnika albo zawiera elementy rozpuszczalników, natomiast miejsca ich stosowania są uznawane za niebezpieczne. Za miejsca niebezpieczne uznaje się natomiast takie miejsca, gdzie może wystąpić zagrożenie pożarem albo wybuchem. Dlatego miejsca tego typu wymagają zastosowania specjalistycznego sprzętu przeznaczonego do takich warunków pracy. Ze względu na fakt, iż pompy pneumatyczne wykorzystują w swoim działaniu powietrze, a nie energię elektryczną, nie istnieje ryzyko powstania zapłonu elektrycznego. Warto wybierać najbardziej niezawodne pompy. Oprócz wyżej wymienionych cech, pompy pneumatyczne są stosunkowo niedrogim rozwiązaniem do wykorzystywania w miejscach niebezpiecznych. W przypadku, kiedy stosuje się silniki elektryczne, koszty zazwyczaj wzrastają ze względu na konieczność posiadania specjalnych zezwoleń, które są wymagane, a także koszt zakupu przeciwwybuchowych przewodów czy kabli. Z powodu mniejszej efektywności pomp pneumatycznych, nabywcy znacznie bardziej są zainteresowani takim i rozwiązaniami, jak zasilane elektrycznie pompy tłokowe. Chociaż w przypadku pomp elektrycznych można wymienić sporo zalet, najważniejszą z nich jest wysoki poziom sprawności. Takie pompy elektryczne mogą osiągnąć sprawność na poziomie wynoszącym od czterech do siedmiu razy większą, niż ma to miejsce w przypadku pomp pneumatycznych. Przekłada się to zarówno na znaczną oszczędność energii i kosztów, zwłaszcza w porównaniu do pomp cyrkulacyjnych pracujących przez całą dobę.

Oprócz wyższej sprawności, w przypadku pomp elektrycznych możemy liczyć na znacznie cichszą pracę oraz lepszą możliwość sterowania funkcjami, w tym prędkością czy ciśnienie. Jeżeli dany element systemu ulegnie uszkodzeniu, silnik elektryczny wyłączy system i umożliwi jego monitorowanie operatorom. W przypadku pomp elektrycznych konieczne jest jednak zastosowanie takiego rodzaju silnika, który będzie zamieniał energię elektryczną w energię mechaniczną, stosowaną do napędzania konkretnej pompy.