Zalety i znaczenie odsysaczy medycznych

Kiedy jesteśmy w pełni zdrowi oraz mobilni nasze drogi oddechowe oczyszczają się same, są bowiem w dobrej kondycji. Za takie oczyszczanie się jest odpowiedzialny między innymi odruch kaszlowy, do którego osoby zdrowe na ogół nie przywiązują zbyt dużej wagi, jest to bowiem coś zupełnie naturalnego, dziejącego się automatycznie, na co rzadko zwracamy uwagę. Jednak to, co dla zdrowego organizmu jest łatwe dla osób chorych i osłabionych może być nie lada wyzwaniem. Takim osobom z pomocą przychodzi rozwój medycyny i dostępność ułatwiających życie sprzętów medycznych.

Odsysacze medyczne dla przewlekle chorych

medyczne odsysaczeMechanizm kaszlu jest łatwy do zrozumienia-każde odkaszlnięcie jest gwałtownym i silnym skurczem mięśni wydechowych i oskrzelowych, co łączy się z silnym i szybkim wydechem powietrza z płuc. Aby kaszel skutecznie spełniał swoje zadanie, czyli oczyszczał płuca niezbędne są sprawne, działające mięśnie. Gdy one zawodzą na przykład przez chorobę i osłabienie osoba chora nie ma możliwości skutecznego oczyszczania płuc, co prowadzi do zalegania w nich wydzieliny, której dodatkowo wciąż przybywa, ponieważ jej produkcja przez organizm nie ustaje. Zalegająca w drogach oddechowych wydzielina bezpośrednio zagraża życiu chorego, można się bowiem przez nią nawet udusić. Osobom chorym, których odruch kaszlowy nie działa przychodzą specjalne medyczne odsysacze, które skutecznie pomagają pozbyć się zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Odsysacze takie działają podobnie do odkurzacza-za pomącą specjalnej rurki zwanej cewnikiem wsysają zalegającą wydzielinę do specjalnego zamontowanego w urządzeniu pojemnika. Odsysanie dróg oddechowych chorego przebiega kilkuetapowo, najpierw bowiem odsysa się nos i jamę ustną, a następnie przechodzi się do odsysania drzewa oskrzelowego. Cewniki mają różne rozmiary, w zależności od obszaru, który się w danym momencie odsysa. Nie odessana wydzielina może powodować dyskomfort, a w przypadku zakażenia zapalenie płuc, które dla osoby chorej i osłabionej jest niezwykle groźne.

Odsysanie dróg oddechowych chorego wymaga pewnej wprawy, jednak nie jest trudne i po kilku próbach nawet osoby nie mające wcześniej nic wspólnego z medycyną potrafią dojść do wprawy i zadbać o oczyszczenie dróg oddechowych chorego przebywającego w domu. Odsysacze medyczne na ogół są zasilane elektrycznie i często maja dodatkową baterię, która pozwala im działać przez jakiś czas w razie przerwy w dostawie prądu. Od momentu upowszechnienia się odsysaczy medycznych komfort życia osób przewlekle chorych bardzo się poprawił.