Zalety biologicznej oczyszczalni ścieków

Jesteśmy z żoną właścicielami domu jednorodzinnego na obrzeżach Poznania. Żyjemy od dawna w zgodzie z naturą, z poszanowaniem jej dóbr, postanowiliśmy więc zainwestować w biologiczną oczyszczalnię ścieków. Na początku czekał nas spory wydatek, ale szybko okazało się, że wiedzieliśmy, że z czasem poniesione koszty się zwrócą, a my będziemy mieć świadomość życia w przyjaźni ze środowiskiem.

Czy warto zainstalować biologiczną oczyszczalnię ścieków?

biologiczna oczyszczalnia ścieków z PoznaniaO zaletach biologicznego szamba dowiedzieliśmy od znajomych, który zainstalowali ten system w swoim ogrodzie trzy lata temu. I my zdecydowaliśmy się poszukać odpowiedniego producenta. Jak się jednak okazało, nie było to zadanie trudne. Biologiczna oczyszczalnia ścieków z Poznania to bowiem często wybierana inwestycja wśród mieszkańców Wielkopolski. Wybraliśmy firmę, która odpowiadała naszym wymaganiom. Miała też wiele pozytywnych opinii. I tak przystąpiliśmy do działania. W przydomowej oczyszczalni ścieków widzieliśmy same zalety. Po pierwsze, dla nas najważniejsze, to system w pełni naturalny, przyjazny środowisku. W krajach Zachodu, gdzie świadomość ekologiczna jest na zdecydowanie wyższym poziomie niż u nas, tradycyjne szamba praktycznie nie istnieją. Prawo zabrania ich montażu. Wiadomo bowiem nie od dziś, że takie rozwiązanie ingeruje w naturę, a co za tym idzie szkodzi roślinom, zwierzętom, ale też ludziom. Po drugie, biologiczna oczyszczalnia ścieków jest systemem bardzo estetycznym, praktycznym i Obrze się prezentującym. Nie ma betonowych okręgów, skądinąd też niebezpiecznych dla dzieci, nie ma te konieczności zamawiania szambiarki, by wywiozła nieczystości. Tak dochodzimy do argumentu trzeciego na naszej liście – oszczędności. Zakup całego sprzętu oraz jego montażu nie jest wydatkiem małym, przeciwnie – to całkiem duża inwestycja. Ale po przeliczeniu okazuje się, że już po trzech latach zaczyna się zwracać. Po czwarte, co równie dla nas istotne, ten biologiczna oczyszczalnia ścieków pracuje bezawaryjnie przez wiele lat, jest bezobsługowa, a co zatem idzie – nie stwarza żadnych problemów w użytkowaniu.

Dla mnie i mojej żony biologiczna oczyszczalnia ścieków była czymś naturalnym. Wiedzieliśmy, że w pewnym momencie zdecydujemy się na jej montaż. To bowiem rozwiązanie bardzo przyjazne naturze, proekologiczne, a te aspekty są dla nas niezwykle znaczące. Nasi znajomi widzą już, że ich prywatna oczyszczalnia generuje oszczędności. Policzyli, że eksploatacja tradycyjnego szamba w ciągu 5 lat liczona była w tysiącach złotych, a w przypadku prywatnej oczyszczalni ta kwota spada do 500 zł. Od razu widać, że to się opłaca.