Zabawy edukacyjne dla dzieci

W pewnym wieku jedyne, czego chce dziecko, to ciągle się bawić. Zatem jedyny sposób, by czegoś dziecko nauczyć jest nauka poprzez zabawę. Bywa to problematyczne dla nauczycieli i opiekunów, którym zależy, by jak najefektywniej spędzić czas szkolny. Tutaj z pomocą i inspiracją przychodzą gry i zabawy edukacyjne, które odpowiednio dopasowane, przynoszą świetne wyniki nauki.

Edukacja o ruchu drogowym

jednokierunkowe miasteczko ruchu drogowegoCoraz częściej w przedszkolach i placówkach edukacyjnych stosuje się nowoczesne podejście do przedszkolaków, uczniów i studentów, jest to edukacja poprzez gry i zabawy. Dzięki takiemu rozwiązaniu zarówno 'uczeń’ spędza czas na tym, co chciałoby robić, a przy okazji podświadomie uczy się i zapamiętuje nowe rzeczy. Jest to o wiele efektywniejszy sposób edukacji niż zmuszanie do nauki. Najważniejsze jest jednak aby stosować adekwatne zabawy do wieku  i tematyki zajęć. Oznacza to w praktyce, że dzieci nawet poprzez zabawę nie powinny mieć wdrażanej zbyt zaawansowanej wiedzy, której ze względu na swój wiek nie zrozumieją. U dzieci w wieku przedszkolnym często  ten sposób przebiega nauka podstawowych zasad życia publicznego, które przyda im się, gdy już będą starsze i będą musiały być bardziej samodzielne. Doskonałym pomysłem na naukę poprzez zabawę jest jednokierunkowe miasteczko ruchu drogowego. Jest ono płaską makietą, namalowanym na bruku lub asfalcie uproszczonym systemem dróg i skwerów z pasami ruchu dla pojazdów oraz oznaczeniami dla pieszych. Można je umieścić zarówno na terenie przedszkola czy szkoły, by mogło być elementem zabaw edukacyjnych i podwórkowych, jak i  na podjeździe przed domem, aby dziecko mogło się bawić ze znajomymi dziećmi z okolicy. Taka zabawa uczy nie tylko zachowania i przepisów ruchu obowiązujących pieszych, ale również rowerzystów i samochody. Warto więc z czasem wiedzę dziecka poszerzać o nowe aspekty. Jeśli makieta będzie odpowiedniej wielkości, dziecko może po niej jeździć nawet rowerem lub hulajnogą czy samochodem zabawkowym, co urozmaici zabawę i z pewnością będzie pretekstem do przekazania nowej wiedzy.

Dzięki temu 'miasteczku’, dzieci poznają podstawowe przepisy ruchu drogowego, które obowiązują ich jako osoby piesze w komunikacji miejskiej. W ten sposób dziecko łatwo przyswoi wiedzę, która pomoże mu na przykład w samodzielnym powrocie ze szkoły do domu. Tym samym nauczy się czegoś, co będzie mu przydatna przez całe życie. Najważniejsze aspekty zabawy to właśnie aktywne uczestnictwo w niej. Świadomość, że to tylko zabawa, symulacja, ale jednak mająca odbicie w realnym świecie.