Wyposażenie rowerów miejskich

Stojąc samochodem w miejskim korku, jadąc rano do pracy, na pewno wielu z nas zastanawiało się, czy nie porzucić tego środka lokomocji i nie przerzucić się na rower. W przypadku wielu miast, jest to decyzja dość słuszna, ponieważ korki sprawiają, że kilkukilometrowa podróż do pracy zajmuje dwie godziny. Rowerem natomiast ta samą trasę jesteśmy w stanie pokonać w niecałe pół godziny lub nawet szybciej.

Przednie bagażniki rowerowe uzupełnieniem wyposażenia roweru

bagażnik rowerowy przedniNajlepszym rozwiązaniem dla miasta jest typowy rower miejski, który nie tylko jest efektywnym środkiem transportu, ale także bardzo ciekawym pod względem funkcjonalności rozwiązaniem. Pozycja rowerzysty na tego typu rowerze jest maksymalnie wyprostowana, a co za tym idzie bardzo wygodna. Nie jest to rower do rozwijania maksymalnych prędkości, ani do jazdy po terenie, ponieważ jego konstrukcja mocno ogranicza takie możliwości. Jest on wyposażony zazwyczaj w dość cienkie opony 28 cali, a także wysoko postawioną kierownicę. Najbardziej charakterystycznymi elementami roweru miejskiego jest jego wyposażenie dodatkowe. Na rowerze miejskim często przewozi się różne bagaże, takie jak zakupy lub nasze rzeczy osobiste. Każdy rower miejski jest, w tym celu wyposażony w bagażnik tylny i ewentualnie, jako uzupełnienie bagażnik rowerowy przedni, który jest dość głęboki i można bez problemu zmieścić w nim torbę na zakupy. Bagażniki rowerowe, zwłaszcza tylne są wyposażone w mocowanie ładunku. Dawniej był to naciąg sprężynowy, a obecnie coraz częściej stosuje się elastyczne taśmy i gumki, które mają dużo większe możliwości odpowiedniego zamocowania ładunku. Rowery miejskie posiadają także oświetlenie oparte na działaniu akumulatora lub zasilane przy pomocy dynama napędzanego obrotem koła roweru. Dzięki temu nawet w nocy nie ma problemu z poruszaniem się po ulicach, ponieważ możemy sami sobie poświecić na drogę. Obowiązkowym wyposażeniem roweru miejskiego jest sygnał ostrzegawczy w formie dzwonka, którym informujemy przechodniów o zbliżaniu się nas w ich pobliże.

Rower miejski to bardzo przydatny pojazd w mieście. Używają go zarówno starsi jak i młodsi rowerzyści. W wiele miejsc można wjechać tylko rowerem lub pieszo, więc tym bardziej góruje on nad samochodem. Jako, że jest to sprawdzony środek lokomocji w mieście, wiele z nich wprowadziło na swoim terenie system roweru miejskiego, który polega na możliwości automatycznego wypożyczenia roweru, w celu poruszania się nim po obszarze miasta. Cieszy się on od początku istnienia dużym zainteresowaniem i jest oparty właśnie na rowerach miejskich.