Wykorzystanie betonu architektonicznego

Beton dla większości osób w pierwszej chwili kojarzy się z materiałem, który cechuje się przede wszystkim właściwościami użytkowymi. Jest to surowiec, z którego wykonywane są podłogi. Jest on również wykorzystywany przy wykonywaniu różnorodnych budynków. Ze względów estetycznych przez wiele lat szukano różnorodnych rozwiązań, które pozwolą na ukrycie betonu i urządzenie odpowiedniego wystroju wnętrza. Dzisiaj beton coraz częściej wykorzystywany jest do kreowania wystroju.

Beton architektoniczny w mieszkaniach

beton architektoniczny w mieszkaniuBeton architektoniczny obecnie wykorzystywany jest bardzo często wtedy, gdy projektanci chcą wykreować przestrzeń charakteryzującą się nowoczesnym stylem i poszukują rozwiązań, które im w tym pomogą. Beton architektoniczny w mieszkaniu pojawia się nie tylko w przestrzeniach takich jak lofty, ale również w domach jednorodzinnych czy apartamentach. Jest to rozwiązanie, które nadaje przestrzeni nieco surowości, ale jednocześnie pozwala na jej eleganckie zaadaptowanie. Beton architektoniczny jest surowcem, który wykonywanie na jego powierzchni różnych dekoracji przy zastosowaniu farb. Tego typu pomysły cechują się ciekawą fakturą, co najczęściej korzystnie wpływa na wystrój pomieszczenia. Jednocześnie beton daje nam możliwość szybkiego czyszczenia wszelkich zabrudzeń, co jest bardzo korzystne w wielu mieszkaniach i daje większe możliwości. Możemy bowiem wykorzystać beton, realizując projekt pokoju dziecięcego, stwarzając tym samym naszemu dziecku przestrzeń do artystycznych popisów i wyzwalania kreatywności. Beton architektoniczny coraz częściej wykorzystywany jest nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale również w przestrzeniach instytucji kulturalnych. Bardzo często jego surowość wykorzystywana jest w przypadku, np. nowoczesnych muzeów lub instytucji związanych z muzyką i sztuką. Beton, chociaż wydaje się nam zimnym i surowym materiałem, doskonale sprawdza się w konstrukcjach, które mają zagwarantować nam komfort termiczny. Oczywiście w tym przypadku musi być połączony z odpowiednimi materiałami i surowcami, dzięki którym nabędzie on dodatkowych właściwości.

Beton architektoniczny to materiał, który doskonale prezentuje się w połączeniu z farbami charakteryzującymi się żywymi i nasyconymi kolorami, ale również z różnymi lakierami, które dają efekt pozłocenia lub posrebrzenia danej powierzchni. Ze względu na jego gęstość, możliwe jest wykonywanie różnych wzorów już na etapie wykonywania danej powierzchni przy użyciu betonu, np. poprzez wykorzystywanie szpachli ze żłobieniami.