Wybór najlepszego migomatu

Znalezienie odpowiednich urządzeń do warsztatu powinno zostać poprzedzone dokładną analizą dostępnych na rynku produktów, a także realistyczną oceną naszego budżetu i planowanego zakresu prac. Co innego wybierze ktoś, kto majsterkuje tylko w weekendy lub czasami po południu, a co innego będzie potrzebne osobie, która pracuje w nim na co dzień i to przez wiele godzin. Wśród urządzeń niezbędnych w wielu warsztatach można wymienić automaty spawalnicze, na przykład migomaty.

Czym się kierować, wybierając migomat?

migomaty magnumSą to półautomaty spawalnicze, przeważnie inwertorowe, co pozwala na zasilanie ich w czasie pracy prądem pulsacyjnym — posiadają one przetwornicę, a nie klasyczny transformator i to dzięki niemu urządzenie ma odpowiednie zasilanie. Migomaty mają wiele zalet, przede wszystkim są to urządzenia lżejsze od tych zasilanych na prąd stały, dają też swoim użytkownikom więcej możliwości. Wśród firm, które je produkują, można wymienić na przykład Magnum. Na co zwrócić uwagę podczas wybierania półautomatu na własny użytek? Pierwszą istotną kwestią jest zakres prądu używanego do spawania, co przekłada się na maksymalną grubość spawanego materiału. Na każdy milimetr grubości konieczne jest używanie prądu o mocy 30 do 40A – mając taką wiedzę, bez problemów możemy sprawdzić, jakie urządzenie będzie nam potrzebne. Kolejna bardzo ważna kwestia to długość cyklu pracy, jednak trzeba mieć na uwadze, że jest to też zależne od natężenia prądu. Wraz ze zmianą natężenia, migomat może działać dłużej lub krócej w danym cyklu pracy, zanim konieczna będzie przerwa, aby urządzenie mogło ostygnąć. Następna ważna rzecz, gdy wybieramy migomaty Magnum lub od innego producenta, to zasilanie. Osoby, które wykorzystują takie urządzenie tylko w przydomowym warsztacie, będą korzystały z sieci 230V. Z kolei w zastosowaniach przemysłowych przeważa prąd z sieci trójfazowej 3x400V. Nie bez znaczenia pozostaje także sama budowa urządzenia i jeśli planujemy wykorzystywać migomat nie tylko amatorsko, to na pewno również i na to powinniśmy zwrócić baczną uwagę.

Wybór półautomatów spawalniczych na rynku jest bardzo duży. Nie jest to jednak urządzenie, które często wymieniamy, dlatego też przy jego wyborze trzeba zwrócić szczególną uwagę na te parametry, które przekładają się bezpośrednio na czas pracy i możliwości urządzenia. Powinniśmy kupować tylko produkty sprawdzonych firm, które maja już doświadczenie i cieszą się dobrymi opiniami użytkowników. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że dokonaliśmy dobrego wyboru.