W domu mam automatyczny piec na pellet

Gdy postanowiliśmy z żoną, że będziemy budować własny dom to nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego ile będziemy musieli w tym zakresie podjąć różnych decyzji. Począwszy od wizyty u architekta i wymyślenia koncepcji naszego nowego domu. W zasadzie przez całą budowę co chwilę trzeba było coś postanowić albo zadecydować. Im bliżej było końca budowy tym więcej było decyzji do podjęcia. Teraz gdy już mieszkamy w nowym domu wiemy, że wszystko zrobiliśmy tak jak należy.

Ogrzewamy dom pelletem

polecany pellet w lublinieJedną z najtrudniejszych decyzji była ta dotycząca ogrzewania domu. Wiadomo, że teraz dostępnych jest wiele technologii, ale nie wszystkie można zastosować w każdym domu. Chociażby ogrzewanie gazowe, do którego potrzebny jest zbiornik na gaz gdy nie ma podłączenia do gazu ziemnego. Ale zamontowanie takiego zbiornika wymaga spełnienia szeregu wymagań związanych z zabudową działki. I to u nas było akurat zupełnie niemożliwe. Wspólnie z żoną zdecydowaliśmy się zatem na nowoczesny i całkowicie automatyczny kocioł na pellet, który jest praktycznie bezobsługowy. Kupujemy polecany pellet w Lublinie, ale zamawiamy tylko i wyłącznie opał workowany. Dzięki temu mam przynajmniej świetne rozeznanie, jakie nasz kocioł ma spalanie. Wracając jeszcze do samego kotła to taki automatyczny piec jest genialnym rozwiązaniem. Sam się rozpala i utrzymuje zadaną w domu temperaturę. Nie trzeba przy tym praktycznie niczego robić. W zasadzie to raz w tygodniu wrzucam kilka worków pelletu do podajnika i oczywiście wyjmuję popiół. Popiołu jest praktycznie tyle co nic. Z jednego tygodnia palenia w piecu popiołu mam jedną szufelkę, co przy węglu czy miale jest nie do osiągnięcia. Pellet jest bardzo energetyczny, jeśli chodzi o spalanie i generowane ciepło. Naprawdę zużywa się go przez całą zimę niewiele. Oczywiście jego zużycie zależy od powierzchni domu i tego jak zimna jest zima. W każdym razie dzisiaj wiem, że to była najlepsza możliwa decyzja. Jeśli chodzi o kocioł to jego zakup nie był jakimś większym wydatkiem.

Gdybyśmy teraz budowali dom to z pewnością nad piecem już byśmy się nie musieli zastanawiać. Wybralibyśmy dokładnie to samo rozwiązanie. Palenie pelletem w całkowicie zautomatyzowanym kotle centralnego ogrzewania jest bardzo wygodne. A ostatnio zamontowałem moduł, który umożliwia mi sterowanie piecem za pomocą telefonu komórkowego. Będąc poza domem mogę sterować piecem, a właściwie temperaturą w domu. Mam też dokładny podgląd w aplikacji na to, jakie spalanie ma piec i ile pelletu zostało jeszcze w podajniku. To naprawdę świetne rozwiązanie.