Użycie cewnika w ginekologii

 

Do niedawna słowo cewnik kojarzyło mi się głównie z odprowadzeniem moczu u osób operowanych. Dopiero niedawno dowiedziałam się, że tego typu cienkie i wąskie rurki to duża liczba zróżnicowanych produktów, dzięki którym służby medyczne mogą dostać się do jam i narządów ciała pacjentów w celach leczniczych, bądź diagnostycznych. Katetery są stosowane w różnych dziedzinach medycyny, choć oczywiście najczęściej kojarzą nam się z urologią. Pół roku temu, leżąc na oddziale ginekologicznym, spotkałam się z inną, często stosowaną rurką tego typu.

Zastosowanie cewnika Foleya

cewnik foleyaTrafiłam na oddział ginekologiczny z powodu przenoszenia ciąży. Mój poród musiał być zatem wywoływany, aby nie zagrozić mojemu życiu oraz mojego dziecka. Wydawało mi się, że kiedy zostanę przyjęta do szpitala, to zastosuje się u mnie farmakologiczne środki, pomagające mi w szybszym przyjściu na świat syna. Ogromne było moje zdziwienie, kiedy poinformowano mnie, że obecnie procedury wyglądają nieco inaczej i lekarze starają się, aby skurcze przyszły możliwie samoistnie, dlatego starają się je wywoływać, w jak najnaturalniejszy sposób, bez stosowani leków, które mogą wpływać w jakimś stopniu na organizm ciężarnych. Oczywiście nie miałam nic przeciwko takiej koncepcji. Pierwszego dnia po przyjęciu na oddział zaproponowano mi jedynie częste chodzenie po schodach, ćwiczenia na piłce oraz ciepłe prysznice, jednak kiedy te zalecenia nie przyniosły żadnych rezultatów, kolejnego dnia postanowiono już poinformować mnie o możliwości zastosowania przedmiotu o nazwie cewnik Foleya. Już sama nazwa trochę mnie przeraziła, ale na szczęście ginekolog szybko mi wyjaśnił, że zakładanie takiej rurki to zupełnie nieszkodliwa procedura, która umożliwia nieinwazyjne wywołanie skurczów porodowych. Cewnik pęcherzykowy, który zastosowano w moim przypadku, był wykonany z dobrej jakości silikony, a na jego końcu znajdował się specjalny balonik, który wypełniono solą fizjologiczną. Założenie, ani noszenie takiego produktu nie było uciążliwe, a okazało się bardzo skuteczne, ponieważ z jego pomocą udało mi się szybko urodzić synka.

Każdej kobiecie, która przenosiła już ciążę, proponuję, aby zapytała swojego lekarza prowadzącego o możliwość zastosowania nieinwazyjnych sposób indukowania porodu. Oprócz znanych od wielu lat, domowych sposobów w wielu szpitalach praktykuje się wykorzystywany już w latach 30. XX wieku cewnik pęcherzykowy popularnie zwany balonikiem. Sama mogę polecić ten produkt, ponieważ w moim przypadku okazał się bardzo skutecznym rozwiązaniem.