Ubiegamy się o zdobycie licencji LAPL

 

Człowiek od dawna marzy o lataniu. Z tego też powodu coraz więcej osób zapisuje się na kursy latania, by uzyskać licencję pilota. W kraju pojawią się zaś coraz więcej aeroklubów, które organizują kursy umożliwiające uzyskanie licencji pilota. Wszystkie te aerokluby mają najczęściej własne pasy startowe oraz lądowiska. Pierwszą licencją, która uprawnia nas do pilotowania samolotu to licencja LAPL. Po jej uzyskaniu będziemy wiedzieli, czy lotnictwo to nasze hobby, czy będziemy chcieli związać z nim karierę zawodową, jako licencjonowani piloci pracujący dla linii lotniczych.

Uzyskujemy pierwszą licencję dla pilotów LAPL

licencja lapl - jak uzyskaćNauka latania jest coraz popularniejsza i coraz modniejsza. Niemniej, by uzyskać licencję musimy przejść zarówno kursy teoretyczne, jak i przelecieć określoną ilość godzin. Pilotowanie jest poważnym zajęciem, nawet jeśli będzie ono tylko naszym hobby. Musimy wiedzieć jaką budowę ma samolot i jakie przyrządy służą do sterowania nim. Najważniejsze jest też to, byśmy dokładnie wiedzieli jak powinniśmy zachować się podczas awarii systemu, czy trudnych warunków pogodowych, które mogą na zawsze spotkać. Jeśli interesuje nas licencja LAPL – jak uzyskać dowiemy się w aeroklubach zatrudniających pilotów prowadzących szkolenia. Do samego kursu mogą już podchodzić osoby mające siedemnaście lat. Sam kurs składa się z części teoretycznej, którą zawsze musimy zdać na egzaminie. Następnie musimy przelecieć 30 godzin. Dla tych z nas, dla których 30 godzin to za mało zawsze możemy dokupić dodatkowe godziny, po przeleceniu których możemy podejść do końcowego egzaminu, po którego zdaniu uzyskujemy licencję LAPL, która uprawnia nas do lotów niekomercyjnych. Latamy zwykle wokół jednego lotniska i nie możemy mieć na pokładzie żadnych pasażerów. Gdy już zdobędziemy tę licencję, będziemy czuli, czy lotnictwo będzie naszą życiową pasją, czy będziemy chcieli zastać zawodowymi pilotami liniowymi. Pierwsze loty zawsze wykonujemy w obecności szkolącego nas pilota, który zawsze tłumaczy nam, jak powinniśmy zachować się w danych warunkach atmosferycznych. Potem możemy latać sami, ale są to loty bez możliwości zabierania pasażerów.

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, iż kursy pilotażu samolotów stają się coraz popularniejsze. Do uzyskania licencji LAPL, która uprawnia nas do lotów małymi samolotami w celach niekomercyjnych mogą podejść osoby, które ukończyły 17 lat. Musimy też cieszyć się bardzo dobrym zdrowiem fizycznym. Sam kurs kończy się dwoma egzaminami. Jeden dotyczy teorii, a podczas drugiego musimy odbyć lot. Polega on na wystartowaniu z pasa startowego, przeleceniu pewnej odległości, a następnie na wylądowaniu na tym samym pasie.