Transport płodów rolnych z wykorzystaniem przyczep skorupowych

 

Wszystkie płody rolne, niezależnie od rodzaju wymagają transportu. Po zebraniu z pola jest konieczne przewiezienie ich do gospodarstwa rolnego, a stamtąd do punktu skupu. Niekiedy sam transport może nastręczać wielu trudności. Nierówne podłoże, często wyboiste, pełne kamieni, kolein, a nawet stojącej w nich wody sprawiają, że przewiezienie zbiorów wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu, który uchroni ładunek przed uszkodzeniami.

Nowoczesne modele rolniczych przyczep skorupowych

przyczepy skorupoweZdarza się, że w czasie przewożenia płodów rolnych z pola część z nich zostaje obita lub zgubiona. Najczęściej jest to wina niedostatków używanych maszyn. Obecnie zarówno do niewielkich, jak i dużych gospodarstw rolnych polecane przyczepy skorupowe. Różnorodność modeli sprawia, że możemy wybrać przyczepę, która będzie idealnie dopasowana do naszych potrzeb. W sklepach ze sprzętem rolniczym, a także na aukcjach internetowych znajdziemy nowe i używane maszyny jedno-, dwu-, a nawet trzyosiowe, o ładowności od kilku do ponad 25 ton. Cechą charakterystyczną przyczep skorupowych jest bardzo duża wytrzymałość oraz odporność na bardzo duże naciski miejscowe. Ponadto nowoczesne maszyny posiadają hydraulicznie sterowane klapy, a także oleopneumatyczną amortyzację dyszli. Skrzynie ładunkowe przyczep skorupowych wyróżniają się bardzo gładką powierzchnią ścian wewnętrznych. Zapobiega to uszkodzeniom ładunku, szczególnie obijaniu roślin okopowych w momencie załadunku oraz rozładunku, jak również w czasie transportu po nierównej nawierzchni. Dodatkowo przyczepy skorupowe są niezwykle szczelne i nie wymagają stosowania dodatkowych plandek (jak to ma miejsce w maszynach starego typu) podczas przewożenia zbóż lub innych drobnych materiałów. Nowoczesne urządzenia, w zależności od modelu umożliwiają rozładunek jedynie do tyłu lub na trzy strony: do tyłu, na prawo lub na lewo. Na rynku są dostępne przyczepy skorupowe z dodatkowymi hamulcami hydraulicznymi, które zapewniają maksimum bezpieczeństwa w czasie pracy.

Przyczepy skorupowe stanowią bardzo duże ułatwienie w pracy rolnika. Pozwalają one na bezpieczne transportowanie roślin okopowych (ziemniaki, buraki, buraki cukrowe itp.), zbóż (żyto, owies, pszenica itp.), kukurydzy, a także zielonej masy silosowej (masa na kiszonkę). Ich szerokie zastosowanie oraz bardzo dobre parametry wytrzymałościowe sprawiają, że zainteresowanie nimi nieustannie rośnie. Ceny nowoczesnych przyczep skorupowych zaczynają się w okolicach kilkunastu tysięcy złotych, natomiast bardziej zaawansowane modele mogą kosztować niemal 100 tys. PLN.