Taśmy suwakowe – ich rodzaje i zastosowanie

Zamki błyskawiczne są jedną z najbardziej popularnych części odzieży, która jest produkowana obecnie na masową skalę. Dzięki wyjątkowo prostej i efektywnej konstrukcji zamka producenci mogą wszywać go do różnych rodzajów odzieży wierzchniej. Zamki są także stosowane w branży obuwniczej lub meblarskiej. Zamek błyskawiczny jest produkowany w różnych typach, które są z powodzeniem stosowane przez wielu producentów odzieży. Zamek składa się z paru elementów, które stanowią o jego niezawodnej pracy.

Taśmy suwakowe i inne części zamka błyskawicznego

dobre taśmy suwakoweZamki błyskawiczne dzielą się na wiele typów. Każdy z nich jest dostosowany do intensywności użytkowania, potrzebnej siły do zasunięcia czy kolorystyki oraz rodzaju odzieży, w którym ma być on zastosowany. Podstawowym elementem, który jest stosowany przy produkcji zamków, jest taśma suwakowa. Dzięki niej jest możliwe wyprodukowanie odpowiedniego rodzaju zamka do jego konkretnych zastosowań. Oprócz tradycyjnych taśm suwakowych stosowanych przy produkcji odzieży spotkamy także taśmy specjalnego przeznaczenia. Należą do nich na przykład taśmy pościelowe, obuwnicze, meblowe czy kaletnicze. Dobre taśmy suwakowe dzielą się także na spiralne oraz kostkowe. Te pierwsze są częściej spotykane w przypadku odzieży wierzchniej, takiej jak bluzy, kurtki czy płaszcze. Zamki kostkowe są powszechniej używane przy produkcji odzieży jeansowej czy obuwia. Charakteryzują się dużo większą wytrzymałością oraz zastosowaniem metalowych materiałów. Równie ważnym elementem podczas produkcji zamka błyskawicznego jest zastosowanie odpowiedniego suwadła. Musi ono być dopasowane do rodzaju taśmy błyskawicznej oraz współgrać kolorystycznie nie tylko z taśmą, ale także z całym produktem, w którym zamek błyskawiczny jest umieszczony. Suwadła są pokrywane niklem, mosiądzem lub poddawane procesowi oksydowania. Nanoszone są też na nie trwałe powłoki lakiernicze, które są odporne na intensywne użytkowanie suwadła i taśmy suwakowej. Suwadło jest także dopasowane do zamka względem jego wielkości. Na jego powierzchni jest także umieszczone logo producenta lub inna grafika.

Produkcją zamków błyskawicznych zajmują się najczęściej małe i średnie przedsiębiorstwa, które wykonują szereg modeli zamków błyskawicznych. Dzięki temu, że dysponują oni maszynami, mogącymi wdrażać nowoczesne procesy produkcyjne, zakłady produkujące zamki mogą zaoferować bardzo duża ilość różnych zamków błyskawicznych. Każdy z nich jest wyprodukowany z użyciem innych materiałów oraz technik produkcyjnych.