Szkolenia pilotowania dronów wyczynowych

Kursy doskonalące nie są skierowane tylko dla zawodowych operatorów, używających bezzałogowej maszyny latającej na stanowisku pracy. Coraz częściej są one również przeznaczone dla zawodników zawodów dronów, i mają na celu nauczenie pilotów nowych technik sterowania maszyną, obsługi wyposażenia czy też tuningu maszyn latających. Takie szkolenia organizowane są głównie przez doświadczonych zawodników konkurencji maszyn bezzałogowych, a uczestniczyć w nich mogą zarówno operatorzy zawodowi jak i rekreacyjni.

Szkolenie pilotażu drona sportowego

kursy pilotażu dronówProfesjonalne drony sportowe i wyczynowe są maszynami o ogromnych osiągach, i mogą rozwijać zawrotne prędkości, dzięki którym możliwe jest wykonywanie iście imponujących akrobacji, czasem porównywanych do pokazów lotniczych z udziałem pilotów wyczynowych. Pilotowanie sportowego drona różni się od sterowania zwykłym dronem amatorskim, głównie z racji odmiennego napędu, obecności skrzyni biegów w maszynie, oraz znacznie wyższej responsywności drona na polecenia operatora. Kursy pilotażu dronów sportowych skupiają się więc przede wszystkim na praktycznych umiejętnościach pilotażu, rozwijając zdolności nabyte przez operatorów we własnym zakresie, lub też na bardziej podstawowych szkoleniach pilotowania maszyn bezzałogowych. Szkolenia ułożone są podobnie jak konkurencje, w których drony są wykorzystywane, i mają na celu zapoznanie operatorów z zachowaniem drona w konkretnych warunkach, czy to podczas lotu w bardzo ciasnym otoczeniu, czy też przy poruszaniu się z najwyższymi prędkościami. Treningi praktyczne przeprowadzane są niemal zawsze na maszynach sportowych wyposażonych w napęd spalinowy, które są nie tylko większe i cięższe, ale również o wiele szybsze i zwrotniejsze od jakiegokolwiek drona wyczynowego z napędem elektrycznym. Są to drony trudne do opanowania, więc szkolenie skupia się w bardzo dużym zakresie na technikach pilotowania, sposobach manewrowania w niesprzyjających warunkach pogodowych, ale również pomaga w reagowaniu na wszelkie awarie w trakcie lotu.

Instruktorzy, którzy samemu występują w zawodach dronów, zarówno jako część drużyny oraz pojedynczo, bardzo często pokazują sytuacje w których sami brali udział, lub też przy których byli obecni, i przedstawiają najlepsze sposoby radzenia sobie w owych sytuacjach. Każdy operator sportowy, nawet aktywnie uczestniczący w zawodach, może wynieść bardzo wiele nowych umiejętności z takiego kursu, oraz udoskonalić zdolności pilotażu czy też poznać nowe ich techniki.