Sprawdzone izolacje pianką

Po wybudowaniu domu bardzo ważne jest dopilnowanie tego by był on odpowiednio ocieplony. Warstwy termoizolacyjne powstają obecnie z najróżniejszych materiałów. Jednak nie da się ukryć faktu, że najbardziej popularne jest stosowanie styropianu. Materiał ten od jakiegoś czasu ma jednak dość poważną konkurencję. Jest nią pianka poliuretanowa, która zaczyna być naprawdę bardzo popularna. Co najważniejsze, stosowanie tej pianki jest bardzo szybkie i nie wiąże się z bardzo dużym nakładem pracy.

Ocieplanie domów pianką PUR

izolacja poddasza pianką purNa temat pianki poliuretanowej bywało głośno już wiele razy w przeszłości. Szczególnie utkwiło w pamięci to, że pianka PUR była stosowana w promach kosmicznych. Z racji swojej wagi i bardzo dobrych właściwości dotyczących zatrzymywania ciepła doskonale się ona spisywała. Z biegiem lat piankę poliuretanową zaczęto jednak dość mocno udoskonalać i dodawano do niej różne ciekawe składniki dzięki którym taka pianka mogła jeszcze lepiej spełniać zadanie do jakiego została stworzona. Obecnie szczególnie popularne jest izolacja poddasza pianką PUR. Dlaczego akurat poddasza? Odpowiedź jest prosta. Chodzi bowiem o to, że gdy ogrzewamy nasz dom przy użyciu konwekcyjnych metod to dochodzi do podgrzewania powietrza. Zgodnie z prawami fizyki, ciepłe powietrze zaczyna bardzo szybko unosić się ku górze. W związku z tym szuka ono dla siebie ujścia właśnie przez poddasze i generalnie przez górne partie budynku. Z tego prostego powodu jest tak istotne to by poddasza było właściwie ocieplone. Do tego zadania najlepiej sprawdza się właśnie wspomniana pianka poliuretanowa. Nakładanie tej pianki jest zadaniem, które wykonywane jest w zasadzie bardzo szybko. Pianka jest nakładana przy użyciu specjalnego agregatu, który wytwarza wysokie ciśnienie w zbiorniku z pianką. W efekcie możliwe jest nakładanie pianki pod dużym ciśnieniem co sprawia, że owy materiał izolacyjny dociera do wszystkich zakamarków. Jest to bardzo istotne z tego powodu, że jeśli powstawałyby luki to znacznie by spadła efektywność naszej warstwy termoizolacyjnej. 

Pianka poliuretanowa występuje obecnie w dwóch rodzajach. Pierwszą z nich jest pianka o strukturze otwartokomórkowej i wyróżnia się ona jedną bardzo ważną cechą. Chodzi o to, że taka pianka może przepuszczać parę wodną co przekłada się na niwelowanie ryzyka powstawania mostków termicznych. Natomiast pianka zamkniętokomórkowa nie przepuszcza ani pary wodnej ani żadnych innych gazów ale za to jest ona w stanie nieco lepiej zatrzymywać ciepło.