Sprawdzona księgowa w firmie

W każdym mieście działa od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy firm o różnej strukturze prawnej. Najpopularniejsze są jednoosobowe działalności, a zaraz za nimi plasują się spółki. Bez względu na formę i wielkość, każda z nich potrzebuje posiadać dobrego księgowego, który jest uważany za drugą, najważniejszą osobę w firmie, zaraz po właścicielu. Sposób prowadzenia księgowości jest niezmiernie ważny dla przyszłości firmy.

Jak pracują księgowi w Gdańsku?

księgowa w gdańskuPraca w księgowości nie należy do najprostszych, gdyż poza kompletnym wykształceniem kierunkowym trzeba posiadać szerokie doświadczenie i ciągle podnosić swoje umiejętności. Nie można być dobrym księgowym zaraz po studiach, bo na nich zdobywa się głównie teorię, a praktykę dopiero w trakcie pracy. W biurach rachunkowych, każdy samodzielny księgowy przechodzi długą drogę do awansu, ponieważ najważniejsze stanowisko wymaga dużej odpowiedzialności i wiedzy. Dobra księgowa w Gdańsku na pewno znajdzie pracę w prywatnej firmie, ale również w biurze rachunkowym. Tacy pracownicy zawsze są w cenie. Praca w firmie na samodzielnym stanowisku wiąże się z wypełnianiem obowiązków w zakresie jednej działalności, a w biurze, księgowy musi jednocześnie prowadzić rachunkowość wielu jednoosobowych działalności i spółek. Oczywiście w biurze rachunkowym można się znacznie więcej nauczyć niż w firmie, bo przewijają się tam klienci z różnych branż. Jednak bez względu na miejsce pracy, księgowy przede wszystkim zajmuje się prowadzeniem podatkowej książki przychodów i rozchodów dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz pełnych ksiąg rachunkowych dla spółek i firm, których roczny przychód za poprzedni rok przekroczył limit dwóch milionów euro. Księgowy musi być wszechstronnie wyszkolony, aby mógł sobie poradzić z wieloma zagadnieniami, które na pewno go spotkają w trakcie pracy. Inaczej się prowadzi księgowość spółek, jednoosobowych działalności czy jednostek budżetowych, więc księgowy powinien mieć szeroką wiedzę na temat tych zagadnień.

W naszej gospodarce, wynagrodzenie oferowane dla głównych księgowych są znacznie wyższe niż najniższa stawka wynagrodzenia w kraju. Przeważnie zarabiają od dwóch do nawet pięciu tysięcy złotych netto. Na jego wysokość wpływa zakres wykonywanych obowiązków, posiadana wiedza i doświadczenie księgowego. Dlatego też decydując się na zatrudnienie księgowego w firmie, wiąże się ze sporymi kosztami, dlatego też niektórzy przedsiębiorcy wybierają współpracę w biurami rachunkowymi, bo jest to tańsze rozwiązanie.