Sposoby na wygłuszenie niechcianych dźwięków

Mieszkanie w blokach ma swoje plusy i minusy. Zaletą jest fakt, że w razie potrzeby mamy wielu sąsiadów pod ręką i zawsze jest do kogo zwrócić się o pomoc. Wadą z kolei jest fakt, że chcąc nie chcąc tych sąsiadów słyszymy. Dźwięki dobiegające z sąsiednich mieszkań, a już najbardziej z tych nad nami, bywają denerwujące, czasem nawet do tego stopnia, że stają się punktem zapalnym w międzysąsiedzkich stosunkach. Jak poradzić sobie z hałasem dobiegającym do naszego mieszkania?

Hałas w mieszkaniu – fachowe porady

fachowe wygłuszenie mieszkaniaProblemem są nie tylko dźwięki dochodzące z innych mieszkań, ale także te dochodzące z klatki schodowej czy z podwórka. Jednym z najmniej lubianych hałasów jest natomiast hałas ruchu ulicznego. Jak skutecznie wyciszyć mieszkanie od wszelkich denerwujących dźwięków? Z hałasem ulicznym można sobie poradzić na dwa sposoby. Przede wszystkim warto zadbać o wysokiej klasy okna, najlepiej te dźwiękoszczelne. Nie należą do najtańszych, jednak w niektórych sytuacjach naprawdę warto w nie zainwestować. Odmiennym sposobem zagłuszenia hałasu ulicznego jest emiter białego szumu, który ma jednocześnie działanie kojące, uspokajające i ułatwiające zasypianie. Przejdźmy do dźwięków dobiegających zza sąsiednich ścian. Tutaj mamy kilka opcji, mniej lub bardziej skutecznych, tańszych i droższych. Fachowe wygłuszenie mieszkania możemy wykonać stosując na ścianach tapetę akustyczną. Takie tapety nie należą do tanich, jednak skutecznie chronią przed nieprzyjemnymi dźwiękami. Doskonałym sposobem jest zastosowanie płyt wygłuszających na ścianach lub mat wygłuszających na podłogach. O tym trzeba jednak pomyśleć jeszcze przed wykończeniem wnętrza lub przy okazji remontu. Kolejnym miejscem, które warto wyciszyć jest sufit. Jeśli wysokość pomieszczeń na to pozwoli, warto zamontować sufity podwieszane, najlepiej wypełnione izolującą akustycznie wełną mineralną. Taka konstrukcja poprawi także izolacyjność termiczną mieszkania. Sufit, ściany, podłogi i okna to nie wszystko, pozostaje jeszcze problem drzwi wejściowych. O nie również warto zadbać. Przede wszystkim sprawdzić szczelność i przyleganie wszystkich uszczelek. Po drugie, można rozważyć oklejenie drzwi matą wygłuszającą lub kupić/zamówić specjalną tapicerkę, która skutecznie wyciszy dźwięki dochodzące z korytarza.

W celu poprawienia akustyki w mieszkaniu można zwrócić uwagę także na takie szczegóły, jak zasłony w oknach, dywany czy wykładziny dywanowe na podłogach, a nawet miękkie i przytulne poduszki i koce, które sprawią, że dźwięki w naszych wnętrzach będą mniej drażniące, a bardziej przyjemne dla ucha. Wszelkie tekstylia bowiem doskonale zmiękczają wysokie i nieprzyjemne dźwięki.