Skuteczna izolacja termiczna fundamentów

W środowisku budowlanym powszechnie wiadomo, jak ważne jest wykonanie odpowiedniej izolacji budynku. Coraz częściej wykonuje się termowizje istniejących budynków, wyszukuje się i izoluje mostki cieplne, a na budynkach placówek państwowych powszechnie wykonuje termomodernizacje i docieplenia. Przy wszystkich tych zabiegach oraz podczas budowy nowych obiektów, nie należy zapominać o tym, jak istotna jest odpowiednio wykonana izolacja termiczna fundamentów i posadzki na gruncie.

Dlaczego izolacja fundamentów jest tak ważna?

izolacje fundamentówOdpowiednia izolacja fundamentu ogranicza przepływ ciepła między ścianami budynku a gruntem. Nawet najlepiej zaizolowane ściany i posadzka nie uchronią przed ucieczką ciepła przez warstwy ścian konstrukcyjnych, po fundament i grunt, jeśli nie zostanie wykonana odpowiednia izolacja fundamentu. Bardzo ważne jest zachowanie ciągłości ocieplenia, czyli izolacje fundamentów muszą łączyć się z ociepleniem na posadzce i ścianach – dzięki temu niweluje się występowanie mostków cieplnych, którymi ciepło przedostaje się na zewnątrz. Wykonanie odpowiedniej izolacji termicznej fundamentów, a także innych elementów konstrukcyjnych budynków zabezpiecza przed stratami ciepła, a co za tym idzie, nie generuje wysokich kosztów ogrzewania. Do wykonania takiej izolacji można zastosować różne materiały. Wśród najpopularniejszych z pewnością znajduje się styropian EPS i XPS o zwiększonej wytrzymałości i ograniczonej nasiąkliwości – parametry te pozwalają na stosowanie go pod warstwą gruntu, w środowisku, w którym narażony jest na wysokie naprężenia i wilgotność. Mniej znanymi materiałami wykorzystywanymi do izolacji termicznej fundamentów to keramzyt i perlit, jednak są one dość mocno nasiąkliwe, przez co trzeba stosować dodatkowe izolacje przeciwwodne. Jedną z najmłodszych i zyskujących popularność metod jest izolacja natryskowa pianką poliuretanową. Ze względu na swoje właściwości nadaje się do izolacji różnych części budynku i niweluje występowanie mostków termicznych, tworząc szczelną i jednolitą warstwę ocieplenia. Należy także zwrócić uwagę na to, by poprawnie została wykonana izolacja przeciwwilgociowa – pozioma oraz pionowa. Pozioma izolacja zabezpiecza mury przed tzw. podciąganiem kapilarnym, czyli wchłanianiem wody od podstawy i mury, i podciąganiem wilgoci w górę na ściany budynku.

To na fundamentach opiera się cała konstrukcja budynku, więc należy odpowiednio je zabezpieczyć przed możliwymi uszkodzeniami na skutek przemarzania czy wilgoci. W tym celu należy zaprojektować odpowiednią izolację termiczną oraz przeciwwilgociową, chroniącą konstrukcję przed tymi czynnikami. Poprawne ich wykonanie pozytywnie wpłynie na trwałość budynku, a także zapewni komfort termiczny wewnątrz niego.