Rodzaje substancji ściernych

Przygotowując się do oczyszczenia lub wyszlifowania powierzchni, należy najpierw wybrać odpowiedni do tego rodzaju pracy materiał. W zależności od tego, czy chcemy pozbyć się warstwy produktu z metalu lub drewna, czy wygładzić powierzchnię drobnego elementu biżuteryjnego; różnica ta będzie znacząca. Poza materiałem także sposób w jaki proces przebiegnie, może się różnić i wymagać użycia różnych substancji oraz urządzeń. Nie zawsze znaleźć je można w domowym warsztacie, dobrze jest więc wiedzieć czego należy szukać, a w razie problemu zasięgnąć opinii specjalistów.

Ścierniwa do piaskowania a gotowe materiały

cena ścierniwa do piaskowaniaNa rynku najpopularniejszymi materiałami, których używa się do oczyszczania i wyrównywania powierzchni, są papiery ścierne. Dostępne są w wielu wariantach oferujących odpowiednią do danego typu prac drobnoziarnistość. Do wyszlifowania i uzyskania połysku powierzchni, stosuje się natomiast pasty polerskie, składające się z płynnego albo półpłynnego nośnika i bardzo drobnego ścierniwa. Jednak oczyszczenie za ich pomocą i wyrównanie dużych powierzchni jest praktycznie niemożliwe. Zajęłoby ono dużo czasu i wymagało ogromnego wysiłku. W takich przypadkach używa się piaskarki. Urządzenia te za pomocą materiału pod ciśnieniem, szybko radzą sobie z dużymi elementami. Na rynku najpopularniejsze są materiały wykonane z korundu. Cena ścierniwa do piaskowania z korundu jest przystępna, a wytrzymałość wysoka. Lepszą odznaczają się te, wykonane z diamentu, ich zastosowanie jednak jest bardzo wąskie. Poza nimi, popularnością cieszy się również garnet. Jego koszt jest jednak wyższy niż korundu. Im wyższa wytrzymałość materiału, tym lepiej sprawdzi się on w przypadku prac z powierzchniami zewnętrznymi. Wybierając więc ścierniwo do piaskowania cena, jaką oferować będą producenci i dystrybutorzy różnić będzie się w zależności od materiału wykonania. Te najlepsze będzie można bez obaw wykorzystać powtórnie po odpowiednim oczyszczeniu, a tym samym ich wyższy koszt zwróci się wraz z kolejnymi użyciami.

Mając na uwadze rodzaj pracy, która wymagać będzie użycia materiału ściernego, dobrać należy jego odpowiedni rodzaj i drobnoziarnistość, jak też narzędzia. Na rynku dostępne są nie tylko papiery i pasty oraz płyny ścierne, lecz również luźne ścierniwa do piaskowania. Te najdroższe wykonane są z diamentu i wykazują się wysoką trwałością. Jednak do codziennych zastosowań użyć można tańszego garnetu lub korundu, które wykorzystywane są w piaskowaniu ze względu na trwałość i cenę.