Rekomendowane maski przeciwsmogowe

 

Szkodliwe dla zdrowia opary były problemem dla wielu mieszkańców miast, którzy uskarżali się na mnóstwo dolegliwości spowodowanych wdychaniem wszechobecnego smogu. Coraz więcej mieszkańców dużych miast decydowało się więc na noszenie masek przeciwsmogowych, nie tylko w ścisłym centrum miasta ale również na całym jego terenie, by zminimalizować kontakt ze szkodliwymi substancjami w powietrzu.

Maski antysmogowe z certyfikatem skuteczności

komfortowa maska z filtrem ffp2Najczęstszym rozwiązaniem problemu smogu było użycie najbardziej standardowych masek przeciwpyłowych, jakie były dostępne w każdym sklepie czy markecie budowlanym. Nie były one jednak zbyt skuteczne, w wielu przypadkach nie chroniąc przed toksycznymi substancjami w powietrzu, dlatego też nie były rekomendowane przez lekarzy, którzy zamiast nich rekomendowali maski posiadające certyfikaty jakości. Nowoczesna, komfortowa maska z filtrem ffp2 całkowicie chroniła przed wpływem zanieczyszczonego powietrza, ale również przed nadmiernym zapyleniem czy zakurzeniem. Nadawała się więc do codziennego użytku jak również do miejsca pracy, a z racji przystępnej ceny, użytkownicy mogli niewielkim nakładem finansowym zrobić całkiem duży zapas, wystarczający na wiele miesięcy. Mimo iż były to maski z reguły jednorazowe, nie posiadając możliwości wymiany filtra po jego zużyciu, należały do bardzo wydajnych i wytrzymałych, mogąc służyć nawet do miesiąca, nim traciły użyteczność, wymagając wymiany maski. Standardowe modele masek ochronnych były uważane przez wielu użytkowników za niewygodne, dlatego też coraz częściej maski były projektowane z myślą o jak największym komforcie użytkownika. Najczęściej wiązało się to z powiększeniem filtra, ułatwiając noszącym oddychanie, aczkolwiek bez wpływu na jego skuteczność, oraz ułożenie materiału maski w bardziej anatomiczny kształt. Często zdarzało się iż przeciwsmogowe maski posiadały podszewki z bardziej przyjemnych w dotyku i komfortowych tworzyw czy tkanin, zwłaszcza jeśli miały być używane przez długi czas.

Podszewki nie zmniejszały jednak właściwości izolujących zewnętrznych warstw maski, które przylegały do twarzy na brzegach, uniemożliwiając przedostanie się powietrza pod maskę. Niektóre maski, zwłaszcza te które przeznaczone były do użytku w zakładach pracy, posiadały regulowane pasy z elastycznego tworzywa w miejscu gumowych nauszników, jakie stosowane były w większości najprostszych odmian masek. Możliwość regulacji pasów tym bardziej podwyższała skuteczność maski, oraz komfort jej użytkowania.