Przywracanie danych z dysku

Każdy z nas przechowuje na różnych nośnikach dane, które są dla nas bardzo cenne. Mogą to być najróżniejsze zdjęcia, pliki wideo czy też dokumenty tekstowe. Niemniej jednak zdarza się czasami tak, że nasze dane znikają z różnych powodów. Winnymi takiej sytuacji mogą być awarie naszych nośników czy też przypadkowe usunięcie. Tak czy inaczej warto wiedzieć, że dane można próbować odzyskać i często efekt jest zaskakująco dobry.

Skuteczne metody odzyskiwania danych

odzyskiwanie danych z dysku warszawaNie od dziś wiadomo, że sprzęt elektroniczny może bardzo szybko ulegnąć awarii. Następstwa takich awarii bywają różne. Może się okazać, że jednym z następstw jest utrata plików, które były dla nas bardzo cenne. Dane w postaci cyfrowej z reguły przechowujemy głównie na dyskach twardych, które są zamontowane we wnętrzu naszych komputerów. Te podzespoły są jednak na awarie bardzo podatne. Nawet delikatny wstrząs może sprawić, że na dysku pojawią się bad sector’y. Z uszkodzonych dysków twardych nie jesteśmy w stanie odczytywać informacji jakie są na tych dyskach zawarte. Niekiedy nawet system operacyjny nie chce się uruchomić i wówczas jednym rozwiązaniem jest znalezienie specjalistów, którzy mogą dla nas dane odzyskać. Od jakiegoś czasu takich specjalistów możemy znaleźć w praktycznie każdym większym mieście. Jeśli chodzi o kwestię jaką jest odzyskiwanie danych z dysku Warszawa jest jednym z miast, w którym wspomnianych wcześniej specjalistów jest naprawdę dużo. Ze statystyk wynika, że do takich osób najczęściej trafiają uszkodzone dyski twarde. Nośniki te są często zamontowane w laptopach, które z racji swojej mobilności są dość mocno narażone na awarie. Zdarza się również tak, że dane z różnych nośników przepadają na skutek działania złośliwego oprogramowania. Niektóre wirusy są w stanie nie tylko dane usuwać ale również sprawiać, że będą one zaszyfrowane. Z tego właśnie powodu tak ważne jest by korzystać z odpowiednich systemów antywirusowych. Dobry specjalista jest również w stanie przywrócić dane z nośników zaszyfrowanych.

Ogólnie rzecz biorąc do utraty danych może dochodzić bardzo szybko. Często zdarza się również tak, że na skutek zmęczenia omyłkowo usuniemy nie te dane, które chcieliśmy usunąć. Gdy przy usuwaniu zastosowaliśmy kombinację klawiszy 'shift’+’delete’ to niestety dane usuwane są teoretycznie na stałe. Oznacza to, że nie możemy przywrócić ich z kosza. Niemniej jednak dane, które są teoretycznie na stałe usunięte mogą być przywrócone przy pomocy odpowiedniego oprogramowania lub też przy pomocy specjalistów.