Przykłady pasz objętościowych

Konie to wyjątkowo piękne zwierzęta, ale żeby tak wyglądały, trzeba podejmować najpierw szereg różnych działań, bo na ich wygląd mogą mieć wpływ naprawdę różne czynniki. Każdy hodowca powinien znać swoje zwierzęta. Tym bardziej że czasami konkretne gatunki mogą mieć inne wymagania. Wymagania te mogą dotyczyć między innymi właściwego sposobu żywienia, bo jakość pokarmu może być różna w zależności od tego, jak powstawał i dlatego warto swoją wiedzę z tego zakresu regularnie uzupełniać. Tym bardziej że nawet do takich przedsięwzięć wprowadzona jest nowoczesna technologia. Wystarczy przyjrzeć się paszom objętościowym, żeby to zrozumieć.

Jak postępować z paszami objętościowymi?

pasze objętościowe sucheDlaczego w ogóle wykorzystuje się coś takiego jak tak zwana pasza objętościowa? Uczucie głodu w większości przypadków nie jest zależne od jakości zjedzonego pokarmu tylko od tego, na ile jama brzuszna jest nim wypełniona i właśnie tutaj i zaczyna się istotna rola paszy objętościowej, które może być podawana. Zwierzęta nie powinny na niej dużo przytyć pod warunkiem, że pozostałe składniki wchodzące w skład pokarmu będą właściwie dopasowane. Jeżeli chodzi o pasze objętościowe suche dla koni i innych zwierząt, to zawsze absolutną podstawę stanowi tutaj po prostu siano. Każde siano może być jednak w praktyce nieco inne i tych różnic pod żadnym pozorem nie wolno bagatelizować. Przecież jakość siana w dużej mierze zależy również od gatunku trawy, z jakiego powstało, bo możliwości są naprawdę ogromne. To jednak nadal nie koniec, ponieważ nawet z dokładnie te same gatunki roślin mogą się różnie rozwijać na konkretnych terenach, bo warto zwrócić uwagę między innymi na ilość wody. Do postępowania z taką paszą, które zawsze ma duże znaczenie, można zaliczyć właściwe przechowywanie, bo siano lub słoma powinny być trzymane w dużych budynkach gospodarczych, lub przynajmniej zabezpieczone specjalistycznymi agrowłókninami, bo wtedy zachowują swój kolor i pozostałe ważne właściwości.

Słoma także może być produktem paszowym, ale tutaj należy zwracać uwagę na jej długość i gatunek zboża, od którego pochodzi. Przykładów takiej paszy można podawać zdecydowanie więcej, bo do tej kategorii zaliczyć da się także otręby, a w przypadku niektórych zwierząt nawet korę. Dzięki paszom suchym nie będą one odczuwały głodu i jednocześnie zachowają dobrą kondycję. O takich paszach profesjonaliści oczywiście mogą powiedzieć zdecydowanie więcej, ponieważ tutaj zostały przedstawione tylko i wyłącznie podstawowe informacje. Kupować coś takiego należy ze względów typowo praktycznych z pewnym wyprzedzeniem.