Proces budowlany hali łukowej

 

Budynki o bardzo dużej kubaturze sprawdzają się w szeroko pojętym przemyśle, przede wszystkim przemyśle produkcyjnym. Bez hal produkcyjnych oraz magazynów, żadna z firm przemysłowych nie jest w stanie funkcjonować. Istnieje kilka rodzai budynków przemysłowych, każdy z nich jest przeznaczony do innego celu. Obecnie najlepszym i najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest hala przemysłowa o budowie łukowej. Tego rodzaju hale cieszą się popularnością w całej Europie. Budowa takiej hali jest tania, a hala sama w sobie jest bardzo funkcjonalna.

Samonośna hala łukowa

samonośne hale łukoweProces budowlany tego typu hali nie jest taki sami jak proces budowlany innego rodzaju hal przemysłowych, ponieważ samonośne hale łukowe nie wymagają tak mocnego fundamentu. Dzięki temu, że hale łukowe nie potrzebują mocnego fundamentu, to ich budowa jest dużo tańsza. Proces budowlany hali łukowej zaczyna się od wyrównania i utwardzenia gruntu. Utwardzić grunt możemy przy pomocy betonowej wylewki o grubości kilkunastu centymetrów, która posłuży nam za fundament. Jest to znacznie tańsza opcja, niż wylewanie kilkudziesięciu centymetrowego fundamentu. Po utwardzenie terenu, kolejnym krokiem jest zakotwiczenie stalowych elementów, do których przymocowana będzie cała konstrukcja hali. Kotwiczenie odbywa się poprzez użycie specjalnych kotw metalowych, które są w stanie wytrzymać bardzo duże przeciążenia. Do zakotwiczonych elementów przymocowywane są stalowe słupki wygięte w półokrąg, które stanowią całą konstrukcję hali. Jeśli mamy już postawiony cały szkielet hali, to przychodzi czas na jego obszycie, które jest wykonywane za pomocą blachy ze stali nierdzewnej, dzięki temu korozja nie pokryje poszycia naszej hali. Wszystkie elementy hali produkowane są w fabrykach z wysokiej klasy stali, która charakteryzują się odpornością na uszkodzenia mechaniczne i działanie warunków atmosferycznych na całkiem dobrym poziomie. Po wyprodukowaniu wszystkich niezbędnych elementów, są one przywożone na plac budowy, gdzie są składane w jedną całość.

Budowa takiej hali trwa średnio około dwóch miesięcy, jest to znacznie krótszy czas, niż gdy wybierzemy halę innego rodzaju budynek halowy. Koszt wybudowania takiej hali uwarunkowany jest tym jak duża ma ona być, naturalne jest to, że wielkość budynku wpływa na koszt jego wybudowania. Im większa hala, tym większy koszt budowy. Koszt budowy nie rośnie proporcjonalnie do wielkości hali, więc im większą halę wybierzemy, tym mniej zapłacimy za metr kwadratowy. Halę łukową możemy wybudować w dowolnym rozmiarze.