Popularne kursy na prawo jazdy

W każdym, dużym mieście znajduje się po kilka, lub kilkanaście szkół prowadzących nauki jazdy dla przyszłych kierowców. Każdy kto chce legalnie prowadzić pojazdy mechaniczne musi odbyć kurs i zaliczyć egzamin państwowy. Niektórzy traktują to jak przyjemność, bo nauka jazdy nie sprawia im większych problemów, a dla innych to ciężka droga pod górę, która nierzadko kończy się poprawką.

Kto uczy kursantów na kursie prawa jazdy?

kurs na prawo jazdyIdąc na kurs prawa jazdy każdy liczy, że szybko go przejdzie i przystąpi do egzaminu, który zda za pierwszym razem. Jednak rzeczywistość bywa zupełnie inna i niewielu kursantom udaje się zdać egzamin za pierwszym razem. Najczęściej odbywa się to za drugim, lub trzecim razem. Kurs na prawo jazdy jest prowadzony przez wyszkolonego instruktora w specjalnie do tego celu przystosowanym samochodzie. Aby jazda z osobą niedoświadczoną była bezpieczna, po prawej stronie na miejscu pasażera znajdują się pedały gazu i hamulca, które instruktor może użyć w stosownej chwili. Pierwsze godziny kursu najczęściej odbywają się na sali w budynku szkoły jazdy w celu przyswojenia niezbędnej wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego i poznania najbardziej popularnych sytuacji drogowych, które mogą nas spotkać każdego dnia. Po ich zakończeniu, możemy się udać z wybranym instruktorem nauki jazdy na ulice miasta. Musimy też zaliczyć parę godzin na placu manewrowym, gdyż tam uczymy się poprawnie wykonywać łuk pomiędzy pachołkami i ruszania pod górkę z zaciągniętego hamulca ręcznego. Większość kursantów jest w stanie opanować wszystkie umiejętności w trakcie wymaganych trzydziestu godzin, ale jeżeli czujemy się niepewnie, to zawsze możemy dokupić dodatkowe godziny, które poświęcimy na doszkolenie się z elementów, które sprawiają nam największą trudność. Im więcej godzin wyjeździmy, tym lepiej dla nas, bo będziemy się czuli pewniej za kierownicą, a to zaprocentuje na egzaminie. Cena kursu na prawo jazdy w większości szkół kształtuje się na podobnym poziomie i wynosi około półtora tysiąca złotych.

Po zakończonym kursie instruktor decyduje, czy możemy być dopuszczeni do egzaminu, czy musimy jeszcze się poduczyć na dodatkowych godzinach. Ponieważ on odpowiada za poziom naszego wyszkolenia, to nie może sobie pozwolić na dopuszczenie kursanta, który nie radzi sobie na drodze w wystarczającym stopniu. Sam egzamin na prawo jazdy jest dużym stresem, który często powoduje, że popełniamy błahe błędy, dlatego dobrze jest się dokładnie do niego przygotować, aby nie musieć zdawać go ponownie.