Pomoc dla osób uzależnionych od narkotyków

Narkotyki należą do niezwykle groźnych dla zdrowia substancji psychoaktywnych. Nie ulega wątpliwości, że doprowadzają do całkowitego wyniszczenia organizmu. Niezwykle ciężko jest wyjść z uzależnienia. Doskonale zdają sobie z tego sprawę sami pacjenci oraz terapeuci i lekarze. Specjaliści od leczenia uzależnień dokładają wszelkich starań, żeby pomóc swoim podopiecznym wyjść na prostą.

Jak leczyć uzależnienia od narkotyków?

leczenie uzależnień narkotykowychNarkotyki są znane ludzkości o zarania dziejów. Były powszechnie zażywane przy różnych okazjach. W końcu wiele znanych roślin wydziela substancje o działaniu psychoaktywnym. W obecnych czasach na rynku pojawiły się nowe środki syntetyczne. Mają o wiele mocniejsze działanie. Mo o takich narkotykach jak heroina i kokaina. Istnieją również narkotyki tak zwane „miękkie”. Wiele osób swoją przygodę z narkotykami zaczyna właśnie od marihuany, która jest uznawana za bezpieczny narkotyk. Warto jednak podkreślić, że wszystkie substancje tego typu mają działanie uzależniające, a ich długotrwałe przyjmowanie może prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych. Osoby uzależnione od narkotyków początkowo w ogóle nie zdają sobie sprawy, jak bardzo niszczą swoje życie. Starają się ten fakt wypierać. Zażywają narkotyki pomimo nieprzyjemnych objawów po odstawieniu środka. Po prostu organizm tak bardzo przyzwyczaja się do narkotyku, ze potem nie potrafi już bez niego normalnie funkcjonować. Człowiek powoli traci kontrolę nad swoim życiem. Leczenie uzależnień narkotykowych jest niezwykle trudnym zadaniem. Wszystko zależy od motywacji i chęci do zmiany danego pacjenta. Bez tego trudno o sukces w terapii. Osoby uzależnione mogą szukać pomocy w zamkniętych ośrodkach, mogą również skorzystać z leczenia ambulatoryjnego. Wskazane jest podjęcie psychoterapii indywidualnej oraz grupowej. Na początku każdy pacjent przepracowuje trudne kwestie związane z uznaniem własnego uzależnienia. Jest to pierwszy krok na drodze do zdrowia. Uznanie własnej bezsilności wiąże się z przeżywaniem bardzo trudnych emocji. Zadaniem terapeuty jest wspieranie pacjenta w tym okresie.

Terapia uzależnień trwa zwykle przez długi okres. Składa się z kilku etapów. W ośrodkach uzależnień zazwyczaj panują dosyć surowe reguły. Nie można na przykład wnosić niczego bez wiedzy i zgody pracowników ośrodka. Nie można również samowolnie go opuszczać. W niektórych ośrodkach leczenia uzależnień pacjenci w ramach nagrody otrzymują przepustki na weekendy lub maja wolne wyjścia w tygodniu. Leczenie w zamkniętym ośrodku trwa zwykle do ośmiu tygodni.