Polska wolna od azbestu

Szkodliwy dla zdrowia, niebezpieczny, powodujący wiele schorzeń, taki jest azbest. Wnikające do organizmu człowieka włókna azbestu mogą z biegiem czasu doprowadzić nawet do raka płuc. Niestety wiedzy tej nie posiadano kilkadziesiąt lat temu, kiedy ten szkodliwy materiał był powszechnie używany w przemyśle budowlanym do produkcji eternitu, czyli tanich i wytrzymałych płyt elewacyjnych i poszyć dachowych.

Kto ponosi koszty utylizacji azbestu?

niedroga utylizacja azbestuDopiero po kilkunastu latach stosowania eternitu udowodniono jego szkodliwość. Badania wykazały, że włókna azbestu (składowej części eternitu) wnikając do organizmu człowieka przez drogi oddechowe, osadzają się w oskrzelach i płucach, skąd już nie ma drogi powrotu. Pozostając tam powodują chroniczny stan zapalny, a ten z kolei prowadzi do poważnych schorzeń. Jednym z nich jest rak płuc, który stał się chorobą zawodową rzeszy pracowników budowlanych, mających kontakt z azbestem. Dziś już wiadomo, jak obchodzić się z tym niebezpiecznym materiałem, dlatego ryzyko jego szkodliwego działania można zmniejszyć do minimum. Po roku 1998, kiedy to wprowadzony został zakaz produkcji materiałów z wykorzystaniem azbestu, rozpoczęło się jego usuwanie z już istniejących budynków. Pracy jest wiele, ponieważ eternit w dalszym ciągu jest wykończeniem wielu domów i bloków mieszkalnych. Za jego usunięcie odpowiedzialni są właściciele i zarządcy budynków, a zgodnie z programem rządowym, prace te mają zostać wykonane do końca 2032 roku. Jak wygląda i ile kosztuje utylizacja azbestu? To zadanie dla specjalistów. Zgodnie z prawem demontaż eternitu może być wykonany jedynie przez przeszkolone do tego, certyfikowane firmy. Prace z tym związane muszą być odpowiednio wcześniej zgłoszone do urzędu, który wyda na nie pozwolenie. Warto też zainteresować się dofinansowaniem na tej cel. Niedroga utylizacja azbestu jest możliwa. Choć pieniądze musimy wyłożyć z własnej kieszeni, ze stosownym zaświadczeniem od wykonawcy, można otrzymać częściowy zwrot kosztów. Zdarza się nawet dofinansowanie na 100% wydatków. Zatem niedroga utylizacja azbestu to nie mit. Istnieje duża szansa, że jedynym (choć niemałym) kosztem, jaki poniesiemy z własnej kieszeni, będzie nowe poszycie dachu.

Dzisiejsza wiedza na temat azbestu pozwala nam świadomie unikać zagrożenia, związanego z tym szkodliwym materiałem. Wiemy już, że zagrożenie jakie stwarza dla naszego zdrowia jest realne i nie jest jedynie propagandą. Poniesione z tego tytułu koszty nie powinny być przeszkodą, szczególnie biorąc pod uwagę możliwość dofinansowania, ponieważ sprawa toczy się o nasze zdrowie.