Płyty gipsowo-kartonowe jako materiał okładzinowy

Bardzo często spotykanym i nieocenionym materiałem okładzinowym jest płyta gipsowo-kartonowa, którą potocznie nazywa się płytą rigips. Dobrze sprawdzają się w każdym pomieszczeniu i są dobrym podkładem pod różnego rodzaju materiały wykończeniowe. Ich powierzchnia jest gładka i równa, dlatego łatwo nakłada się na nie farby, tapety, a nawet płytki ceramiczne.

Zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych

płyta rigipsTen materiał polecany jest z uwagi na to, że bardzo szybko dzięki niemu wykańcza się wnętrza. Płyta rigips jest łatwa w montażu i nie wymaga wcześniejszego przygotowania podłoża. Cenią go głównie osoby, którym zależy na czasie podczas budowy domu. Dużą zaletą tych płyt jest również to, że są one materiałem niepalnym, więc w razie pożaru stanowić będą dobrą barierę dla rozprzestrzeniającego się ognia. Nazywane są również suchymi tynkami, ponieważ w domach jednorodzinnych stosowane są jako okładziny ścienne i sufitowe. Przez to skutecznie zastępują tynki i gładzie, których wówczas nie trzeba wykonywać. Używane są również podczas tworzenia sufitów podwieszanych, zabudowie poddasza, a nawet w zabudowie stelaży łazienkowych. Dostępne są w różnych rozmiarach. Ich szerokość najczęściej wynosi 120 centymetrów, a długości to 200, 240, 260 oraz 300 centymetrów. Te największe świetnie sprawdzą się, kiedy trzeba pokryć dużą powierzchnię taką jak ściana, a te najmniejsze sprawdzą się na przykład do wykonania zabudowy stelaża łazienkowego. Odpowiedni wybór rozmiaru płyty rigips pozwoli na uniknięcie częstego docinania. Dostać je możemy w grubości od 6,5 do nawet 15 milimetrów, a zależy ona od tego gdzie będzie taka płyta stosowana. Kupuje się je najczęściej na sztuki, dlatego żeby kupić odpowiednią ilość wcześniej należy obliczyć powierzchnię. Dla pewności warto kupić o parę sztuk więcej w przypadku gdyby któraś z nich uległą uszkodzeniu w czasie montażu. Poszczególne rodzaje posiadają specjalne oznaczenia dzięki, którym w łatwy sposób jest je odróżniać. Najpopularniejszym rodzajem są płyty typu A, które stosuje się do pomieszczeń suchych jako okładzina ścienna, przy budowie skosów na poddaszu, lekkich ścianek działowych lub sufitów podwieszanych. Do łazienki i kuchni wybiera się te z oznaczeniem H2, ponieważ są to specjalne płyty, które są odporne na wilgoć.

Płyty takie doskonale zastępują tynki i gładzie, przez co skraca się czas wykończeniowy domu. Montaż jest prosty i szybki. Dzięki gładkiej powierzchni taka płyta nie wymaga specjalnego przygotowanie gdy chcemy ją pomalować farbą lub umieścić na niej płytki w łazience. Podczas wybory powinniśmy zwracać uwagę na jej wymiar, grubość oraz rodzaj oznaczenia. Inne płyty nadadzą się na ściany w pokoju, a inne do kuchni, łazienki lub garażu.