Płyta muzyczna wirtualnie

Najpierw winyle, potem kasety, a teraz płyty CD – nośniki dźwięku zmieniają się z pokolenia na pokolenie. Obecnie coraz częściej można się spotkać z tym że dany artysta muzyczny przedpremierowo udostępnia swój album w sieci. Album parę dni później wchodzi na rynek w tradycyjnej formie płyty CD. Wielu artystów, którzy nie mają pieniędzy na wydanie albumu np. debiutanckiego, udostępnia płytę muzyczną tylko w sieci.

Płyta muzyczna udostępniona w sieci

płyty muzyczneObecnie w sieci funkcjonują portale, w których po założeniu konta można wysłuchać albumy udostępnione przez artystów muzycznych z całego świata. Niewątpliwym atrybutem takiego dostępu jest szerokość asortymentu – właściwie każdy z nagranych utworów muzycznych świata jest dostępny dla nas w jednym miejscu. Jednakże wielu muzycznych melomanów może mieć problem z takim portalem. Tym, co można mieć do zarzucenia takiej formie udostępniania muzyki jest to, że album muzyczny zostaje obdarty ze swojej wyjątkowości. Nie można go chwycić w ręce i nacieszyć się jego fizyczną formą. Oprócz tego okładka płyty jest nie bez znaczenia dla odbioru całej płyty. Celem projektowym okładki jest podkreślenie w jakiś sposób sensu całego nagrania. Dlatego wielu muzycznych melomanów woli nadal kupować płyty w formie tradycyjnej. Jest to szczególnie ważne dla osób, które chcą przesłuchać cały album, a nie skakać z kawałka na kawałek różnych twórców. Płyty muzyczne, szczególnie te koncepcyjne, stanowią jedną historię, w którą trzeba się wczuć od pierwszego do ostatniego utworu by zrozumieć o czym opowiada całość. Takie słuchanie albumów online, może prowadzić do tego, że człowiek nie wsłucha się odpowiednio w całość. Oprócz tego wszyscy wielbiciele muzyki lubią mieć u siebie płyty muzyczne nagrane na tradycyjne nośniki. Dlatego w przestrzeniach online w dalszym ciągu z dużym powodzeniem prosperują sklepy muzyczne z płytami. Można w nich znaleźć albumy reprezentujące wszystkie możliwe gatunki muzyczne. Od jazzu, poprzez rock, na bluesie kończąc. Sklepu stacjonarne oczywiście również nadal posiadają szeroki asortyment płyt, które każdy chętny może sobie obejrzeć z bliska, a kawałki utworów na płycie przesłuchać. 

Płyta muzyczna nagrana  w formie tradycyjnego nośnika na razie nie wychodzi z mody. Ludzie lubią fizyczne, materialne krążki, ponieważ podkreślają one wyjątkowość nagrania. Tworzyć będą także zasoby kolekcji danego melomana, który lubi mieć wszystkie krążki na wyciągniecie ręki. Można je zakupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online.