Piwnica ziemianka do ogrodu

Przechowywanie domowych przetworów, płodów rolnych, to kwestia, którą musi w swoim gospodarstwie domowym rozwiązać każda osoba, która uprawia rośliny a później robi z nich przetwory. Co do zasady przyjmuje się, że takie produkty popularnie przechowujemy w piwnicach, a z piwnic z całą pewnością nie ma jak ziemianka. Taka konstrukcja posiada bowiem szereg zalet, które sprawiają, że przerasta zwykłe piwnice. Mankament jest tylko jeden, wejścia do ziemianek są bowiem usytuowane odrębnie na dworze, do takiej piwnicy nie można więc przejść bezpośrednio z domu. W obliczu jednak różnorakich plusów ziemianek, mankament ten staje się nieważny.

Super schowek na zapasy czyli ziemianka ogrodowa

ziemianka ogrodowa na zapasyZacznijmy może od waloru dekoracyjnego, jaki, moim zdaniem, ten typ piwnicy z całą pewnością posiada. Zwykle konstruowanie takiej ziemianki polega na wykopaniu dołu, wybudowaniu w  nim ścian i stropu, zamontowaniu drzwi. Jednakże taka ziemianka ogrodowa na zapasy może stanowić prawdziwą ozdobę naszej posesji. Po pierwsze warto zrobić w niej łukowate sklepienie. Wtedy również wnętrze będzie wyglądało znacznie bardziej atrakcyjnie, kojarząc się z piwniczkami do przechowywania wina i innymi miejscami w  tym stylu. Po drugie na takich dachu można usypać zgrabny kopczyk i przykładowo założyć ogródek skalny, a odpowiednia konstrukcja sklepienia zagwarantuje, że nie ulegnie ono uszkodzeniom pod wpływem ciężaru ziemi i kamieni. Również drzwi do takiej piwnicy mogą posiadać bardzo wiele uroku. Idealnym rozwiązaniem jest chyba zdecydowanie się na ich kolisty kształt, dzięki czemu taka ziemianka mogłaby kojarzyć się z uroczym domkiem dla hobbita. Jednakże koliste drzwi to również odpowiednia framuga, co powoduje wzrost kosztów, warto więc może jednak czasem mimo wszystko zostać przy drzwiach prostokątnych, które również, wykonane przykładowo z drewna, mogą stanowić ozdobę. Na drzwiach takich warto zamontować okucia, nawet jeżeli miałyby one tylko funkcję dekoracyjną.

Równie ważne jest to, co zamontujemy we wnętrzu takiej piwniczki na zapasy, a mianowicie półki. Najbardziej rekomendowanym rozwiązaniem jest zaplanowanie przynajmniej części z nich jako stałych elementów wyposażenia. Co za tym idzie, muszą one być wykonane z materiałów charakteryzujących się odpowiednim poziomem trwałości, warto również przymocować je na trwałe do ścian. Należy również rozważyć ich odpowiedni kształt, mianowicie przykładowo dopasować szerokość i wysokość do konkretnego rodzaju słoików, czy nie tylko. Taka porządnie wykonane piwniczka może bowiem służyć również jako składzik na wino.