Ogrodzenie z kutego żelaza

 

Zabytkowa willa z siedemnastego wieku była dla nas ogromnym powodem do dumy, gdyż mimo trudności, udało się nam ją odrestaurować i skonwertować na muzeum historyczne. Jednak sama ilość eksponatów, nierzadko bardzo drogich zabytków lub równie kosztownych replik, oznaczała konieczność zwiększenia bezpieczeństwa wokół budynku. Oczywistym wyborem był system monitorowania, ale również i ogrodzenie, gdyż dotychczas teren nie był w żaden sposób odgrodzony od zewnątrz, umożliwiając łatwy dostęp osobom nieupoważnionym.

Ogrodzenie artystyczne z metalu

ogrodzeniaGdyby potrzebne nam było zwykłe ogrodzenie ze stalowej siatki, zapewne udałoby się nam odgrodzić cały teren w przeszło kilka dni. Jednak mając tak odnowiony obiekt jak nasz, postanowiliśmy trzymać się stylistyki i zamówić ogrodzenie bardziej ozdobne, i bardziej pasujące do wystroju samego muzeum. Producenci ogrodzenia w swoich ofertach mieli najróżniejsze odmiany paneli ogrodzeniowych, zarówno gotowych jak i możliwych do wykonania na zamówienie i choć wszystkie spełniały swoje zadanie doskonale, zdecydowaliśmy się jednak zamówić elementy ogrodzenia od lokalnego kowala artystycznego, który wykonywał również ozdoby i ogrodzenia na zamówienie wedle projektów. Tak wykonane ogrodzenie nie tylko bywało często solidniejsze niż produkowane masowo elementy, ale również wyglądało o wiele bardziej imponująco, zwłaszcza ręcznie wykańczane elementy dekoracyjne, często wykonywane z kolorowych metali, tym bardziej podkreślających ozdobny charakter paneli ogrodzeniowych. Te ostatnie postanowiliśmy zawrzeć na wyeksponowanej części ogrodzenia i bramie wjazdowej, tam gdzie były one najbardziej widoczne dla zwiedzających muzeum osób, pozostałe segmenty pozostawiając w dość surowym wyglądzie kutego żelaza, które mimo wszystko również wyglądały bardzo okazale.

Oczywiście, takie ogrodzenie wymagało dłuższej pracy w celu jego postawienia, wykonania podstawy i słupów oddzielających poszczególne panele od siebie, aczkolwiek wyglądało o wiele bardziej reprezentacyjnie, jednocześnie doskonale spełniając swoje zadanie. Na owe ogrodzenie bowiem bardzo trudno było się wspiąć bez ryzyka urazów o wystające metalowe elementy, a zwieńczenie ogrodzenia było ostre, i skutecznie odstraszało nawet największych ryzykantów. Wykonanie takiego ogrodzenia zajmowało dość dużo czasu, choć warto było poświęcić kilka tygodni na elementy ogrodzeniowe które nie tylko zabezpieczały teren przed nieupoważnionym wtargnięciem, ale również były reprezentacyjne i ozdobne.