Ogłowie jako ważny element uprzęży

Każdy kto uprawia jeździectwo wie jak ważna jest uprząż dla konia, a zwłaszcza jego główna część jakim jest ogłowie. Wszyscy wiedzą, że jego głównym zadaniem jest utrzymanie kiełzna w pysku konia. To przez ten element możemy wywierać nacisk na bezzębną część żuchwy wierzchowca, na kość nosową czy podniebienie. Nie wszyscy jednak już wiedzą o tym, na co zwrócić uwagę wybierając ogłowie, ponieważ nie wszystkie są takie same.

Jak wybierać ogłowie dla wierzchowca

ogłowie dla koniaPrzede wszystkim ogłowie dla konia powinno być dopasowane do jego temperamentu, doświadczenia, umiejętności jeźdźca i wyszkolenia rumaka. Powinniśmy zwrócić także uwagę na jakość uprzęży. To ona wpływa na komfort pracy zwierzęcia. Najlepiej sprawdzają się skórzane uprzęże. Dobrze dopasowują się do głowy konia już od samego początku. Należy zwrócić uwagę także na jego wykończenie, czy jest szyte czy klejone i jaki rodzaj metalu został użyty do okuć. Ważna jest także konserwacja uprzęży. Dobrze jest chociaż raz w tygodniu natłuścić ją olejem, balsamem lub mydłem. Wybierając ogłowie pamiętajmy, że ogłowie ogłowiu nie równe. Należy dopasować je do rasy konia. Inne będzie dla kucyka, inne dla konia islandzkiego. Jeśli źle dobierzemy uprząż, koń po protu nam się z niej wyślizgnie. Ważna jest też dyscyplina, którą uprawiamy. Czy jest to raczej jazda rekreacyjna czy np. skoki. Różnica zawarta jest nie tylko w zdobieniach czy kolorystyce, ale również w konstrukcji ogłowia. Standardowo składa się ono z wędzidła, pasków, nagłówka, naczółka, nachrapnika, podgardla i wodzy. W przypadku ogłowia reiningowego najczęściej nie ma nachrapnika i wykonane jest ono z podwójnie przeszywanej skóry. Dodaje się także łącznik pomiędzy pierścieniami wędzidła. Z kolei ogłowia rajdowe mają możliwość odpinania wędzidła dzięki czemu rumakowi jest łatwiej najeść się i napić, a ogłowie przypomina kantar. Do ujeżdżania służą z kolei ogłowia munsztukowe. Są one z kiełznem i wędzidłem munsztukowym. Ten rodzaj ogłowia powinien być używany tyko i wyłącznie przez wprawionych jeźdźców i dla wyszkolonych koni. W przeciwnym razie może okazać się dla zwierzęcia brzytwą w rękach niewłaściwego człowieka.

Wygodna uprząż to bardzo ważna sprawa. Jeśli źle ją dobierzemy będziemy mieć problem żeby ją założyć. Koń będzie się bronić przed jej nakładaniem. Powinno być ono dla rumaka wygodne, minimalizować nacisk i dyskomfort. Tylko wówczas koń sam będzie opuszczał głowę do założenia uprzęży, a my nie będziemy musieli się szarpać. Jak widać ogłowie to nie tylko zestaw pasków. Jest to bardzo przemyślana konstrukcja.