Odpowiednie oświetlenie do akwarium w sklepie

Od wielu lat interesuję się akwarystyką, hobby to w dzieciństwie zaszczepił we mnie ojciec. Posiadam aż dwa akwaria, w których hoduję m.in. gupiki, neonki, glonojady oraz bojownika. Choć wiele osób uważa, że hodowanie ryb akwariowych nie jest trudne, to jednak prawda jest taka, że większość gatunków ryb słodkowodnych należy hodować w odpowiednio zaprojektowanych, przestronnych akwariach. Bardzo ważne jest również odpowiednie światło, które pozytywnie wpływa na kondycje naszych ryb. 

Typy oświetleń akwarystycznych

oświetlenie do akwarium w sklepieOdpowiednie oświetlenie sprawia, że nasze ryby i rośliny mogą się prawidłowo rozwijać. Jak powszechnie wiadomo rośliny wykorzystują światło w procesie fotosyntezy. Odpowiednie naświetlenie wymagane jest zwłaszcza w przypadku ryb tropikalnych, które przywykły do jasnej, przejrzystej wody i źle czują się w ciemnościach. Osobiście naświetlam swoje akwaria od 10 do nawet 14 godzin na dobę za pomocą odpowiednich lamp. Rodzaj naświetlenia jest ściśle uzależniony od wielkości naszego akwarium oraz rodzaju ryb i roślin. Posiadam dwa zbiorniki różnej wielkości – większy mieści w sobie 45 litrów wody, mniejszy zaś (hoduję w nim jednego bojownika) jest znacznie mniejszy i mieści w sobie około 10 litrów. Podczas wyboru oświetlenia kierowałem się podstawową zasadą, która mówi o tym, że wysokie i szerokie akwaria powinny być mocniej naświetlane od tych niższych i płytkich. Standardowo w akwariach o wysokości około 50 cm zaleca się stosowanie 1W oświetlenia na litr wody. Dlatego też  oświetlenie do akwarium w sklepie zawsze jest intensywne i jasne – duże i wysokie zbiorniki wodne wymagają bowiem odpowiednio wysokiego natężenia światła. Wyróżniamy dwa podstawowe typy oświetlenia, które dedykowane są akwariom słodkowodnym i morskim. W akwariach morskich, w których hoduje się zazwyczaj wody tropikalne stosuje się silne światła LED, które najczęściej wmontowywane są w akwarium. Mniejsze zbiorniki słodkowodne naświetlane są najczęściej świetlówkami o mocy 30W, która w tym przypadku jest wystarczająca. Światła do akwarium występują również w różnych odcieniach, kolor oświetlenia zależy bowiem od temperatury świetlówek (im wyższa temperatura tym zimniejsze, jaśniejsze światło). 

Odpowiednie oświetlenie jest więc nieodłącznym elementem każdego akwarium. Należy więc walczyć z mitami, które mówią o tym, że niektóre gatunki ryb (np. bojowniki) nie wymagają systematycznego doświetlania. Prawda jest bowiem taka, że wszystkie ryby i rośliny, podobnie jak ludzie, potrzebują odpowiedniej dawki światła do prawidłowego funkcjonowania. Warto również zauważyć, że lampy często pełnią również dodatkową funkcję ozdobną – podkreślają wystrój naszego pięknego, zadbanego akwarium oraz podsycają kolory ryb.