Odpowiednie nawozy dla wyjałowionej gleby

Zawartość próchnicy w glebie, to jeden z ważniejszych czynników, aby lepiej rosły plony  oraz aby rośliny chciały rosnąć w glebie z powodzeniem. Zawartość próchnicy w glebie, to jeden z ważniejszych czynników żyzności gleby oraz wpływających na wzrost roślin, wysokość plonu i jego jakość. niestety coraz więcej gleb polskich ma niestety bardzo mało próchnicy. Istnieją również takie gleby które mają mniej niż 2% procent próchnicy. 

Jak użyźnić glebę na własną rękę? 

nawozy humusowePrzede wszystkim warto zakupić odpowiednie do tego produkty. niedobory próchnicy, w Polsce mamy najniższe ze wszystkich krajów unii europejskiej niestety. To groźne zjawisko skutkuje degradacją gleb i stratami azotu, potasu, magnezu. Aby zapobiec utracie tychże cennych składników, warto zastosować nawozy humusowe, które wzbogacą glebę o te mikroelementy głównie. Nawozy humusowe głównie biorą się z rozkładających się szczątek organicznych. Czyli mogą brać się z obornika czy kompostownika. Zauważmy, że zazwyczaj tam gdzie mam kompost rosną lepiej, owoce, drzewa, mamy większe plony, a bo i gleba jest taka lepsza. Kwasy humusowe mogą pochodzić własnie z oborników czy kompostów, sklepowe nawozy humusowe kupimy przykładowo z dżdżownic. Tego typu nawozy humusowe mogą również być wyprodukowane głównie z Leonardytów, dzięki czemu aktywność kwasu humusowego z tego elementu, jest 5 razy większa. Leonardyty to inaczej  złoży wydobywanych w kopalniach odkrywkowych, jest to inaczej produkt z rozłożonych resztek roślin, które miały dostęp powietrza. Fizyczne działanie kwasów humusowych jest takie, że modyfikują strukturę gleby, użyźniają ją. Sprawiają, że gleba bardziej chłonie wodę. Zapobiega pękaniu gleby, a co za tym idzie „ucieka woda” i występuję większe ryzyko suszy. Nawoz tego typu rozluźniają gleby zwięzłe i zwiększają ich przepuszczalność, co w niektórych przypadkach jest naprawdę zbawienne. Ponadto bardzo istotne jest to, że po tego typu nawozach gleba jest naprawdę użyźniona i bogata w witaminy oraz mikroelementy potrzebne dla niemal wszystkich roślin. 

W dzisiejszych czasach ziemia i gleba ogółem jest bardzo wyjałowiona, najlepiej to stosować wszelkiego rodzaju nawóz, gnojówkę, kompost. Jeżeli żyjemy w takim miejscu, gdzie nie możemy narażać innych na nieprzyjemne zapachy z tych alternatyw, to warto zainwestować w nawóz humusowy. on stopniowo i powoli oraz regularnie użyźni glebę i sprawi, że będzie ona bogata i cenna w składniki i minerały potrzebne dla wszystkich roślin, warzyw czy owoców. jest to kluczowe.