Odpowiednie materace dla zdrowego snu

Jak ważny dla normalnego funkcjonowania jest zdrowy sen, nie trzeba nikogo przekonywać. Nasz organizm potrzebuje codziennej regeneracji, która pozwoli na odpoczynek zarówno fizyczny, jak i intelektualny. Już dzieciom mówi się, że muszą dużo spać, bo podczas snu się rośnie. Nie do końca tak to wygląda, jednak zdrowy sen pozwala utrzymać nasz organizm we właściwej równowadze. Człowiek wyspany o wiele lepiej radzi sobie z codziennymi obowiązkami i jest znacznie odporniejszy na stres. Ponadto właściwa ilość snu widocznie wzmacnia nasz system immunologiczny.

Twardy sen na twardym materacu

twardy materac piankowyJak zatem sprawić, by nasz sen był zdrowy i przynosił naszemu organizmowi same korzyści. Po pierwsze zadbajmy o właściwą higienę snu. Cóż to oznacza? Przygotujmy swój organizm do spania. Poprzez kilka drobnych rytuałów dajmy mu znać, że już pora odpocząć. Nie wskazane przed snem jest z pewnością spędzanie czasu z telefonem, czy przy tablecie. Chodzi tu przede wszystkim o niebieskie światło emitowane przez te urządzenia. Ma ono właściwości rozbudzające, przez co o wiele trudniej jest się nam wyciszyć i wprowadzić w stan relaksu. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest poczytanie książki przy ciepłym świetle lampki nocnej. Dlaczego? Po pierwsze: zagłębiając się w literackie przygody bohaterów, odciągamy uwagę od wszystkich zajmujących nas w ciągu dnia spraw. Nasz umysł ma szansę zwolnić tempo i uwolnić się od natrętnych myśli. Po drugie: książka po prostu zmęczy nasze oko, dzięki czemu nie zorientujemy się nawet, kiedy odpłyniemy w objęcia Morfeusza. Ważne są wszystkie drobne rytuały, które pomogą nam wieczorem się wyciszyć i przygotować do odpoczynku. Nie mniej ważne jest również wygodne miejsce do spania, czyli innymi słowy porządne łóżko. Zasadniczo nie chodzi nawet o łóżko, ale o materac, na jakim śpimy. Dlaczego dobrze dopasowany materac jest tak ważny? Otóż dzięki niemu będziemy budzić się pełni energii, bez bóli kręgosłupa i innych nieprzyjemnych dolegliwości. Tutaj przede wszystkim znaczenie ma twardość materaca. W zasadzie im twardszy, tym lepszy. Twardy materac piankowy zapewni nam właściwą pozycję spania i odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Wydawałoby się, że mięciutki materac, w który możemy się niemal zapaść, będzie najwygodniejszy. Wręcz przeciwnie. Nie ma nic gorszego, niż zapadanie się podczas obracania z boku na bok. Dodajmy do tego wiercącego się obok partnera, którego wszystkie nocne ruchy są przez nas wyczuwalne. W ten sposób zyskujemy idealną receptę na nieidealny sen. Tylko odpowiednio twardy materac piankowy lub też kieszeniowy zapewnią wysoką jakość naszego snu. Do równie twardych należą też materace z wypełnieniem kokosowym.

Wybierając materac, pamiętajmy zatem aby sprawdzić jego klasę twardości. Istnieje podział na cztery podstawowe klasy, w kolejności od najmiększego do najtwardszego: H1, H2, H3 oraz H4. Są one przypisane do wagi użytkownika. Te pierwsze dla osób do 60 kg, następnie 50 do 80 kg, 70 do 110 kg i ostatnie dla osób o wadze powyżej 100kg. Klasa twardości materaca, obok materiału, z jakiego jest wykonany, to podstawowe kryterium zakupu, a co za tym idzie, naszego zdrowego snu.