Odpowiednia karma dla szczeniaka

 

Najczęściej, kiedy w naszym domu pojawia się pies, jest to mały szczeniaczek, którego w gruncie rzeczy powinniśmy traktować z równą dbałością co nasze własne dziecko. Na pewno powinniśmy więc zwrócić uwagę na właściwe karmienie naszego małego pupila, by pożywienie szczeniaczka było odpowiednio zbilansowane i pozwalało na właściwy rozwój.

Jak wybrać karmę dla szczeniaka?

karma dla szczeniakaNiewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wybierając odpowiednią karmę dla naszego młodego psiaka, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, karma dla szczeniaka powinna być dobrana nie tylko ze względu na wiek psa, ale również z uwagi na jego rasę. Dlaczego? Ponieważ musimy pamiętać, że psy o różnych rasach mają różne potrzeby, które musimy spełniać właśnie dobierając karmę, która będzie posiadała odpowiednio skonstruowany skład. Jeśli więc nasz pies jest szczeniakiem dużej rasy, który będzie szybko rósł, będzie potrzebował karmy zdecydowanie bardziej wzbogaconej o dodatkowe witaminy i mikroelementy. Jeśli zaś nasz szczeniak jest maluchem niewielkiej rasy, powinniśmy skupić się na potrzebach związanych z ewentualnymi alergiami pokarmowymi, które są częste w przypadku psów małych ras. Dodatkowo, warto już od maleńkości naszego psa przyzwyczajać do psy pełnowartościowej, czyli pozbawionej niepotrzebnych w diecie psa, zbóż. Warto pamiętać, że karma dobrej jakości lepiej zaspokoi głód naszego zwierzaka, a dodatkowo pozwoli na jego właściwy rozwój. Skład dobrej jakości karmy opiera się bowiem w większości na mięsie, którego pies – jako potomek drapieżników – w swojej diecie potrzebuje najbardziej. Obok mięsa w składzie znajdują się warzywa i owoce, które również odgrywają ważną rolę we właściwym rozwoju psiego malucha i dostarczają w karmie odpowiednie ilości witamin i minerałów, co ma duże znaczenie chociażby dla właściwego rozwoju kości i mięśni na etapie dorastania szczeniaka. Ze względu na różne upodobania smakowe, które kreują się w przypadku psów w najmłodszych latach, karmy dostępne są oczywiście w różnorodnych wariantach smakowych. Znajdziemy wśród nich produkty zarówno mięsne, jak i te skupiające się na mięsie rybnym, które psy również lubią.

W przypadku szczeniąt powinniśmy skupić się na karmach dedykowanych właśnie szczeniakom, najczęściej oznaczanych jako karma dla juniorów. Dzięki temu zyskujemy pewność, że karma będzie odpowiednich rozmiarów i nie będzie stanowiła problemu w jedzeniu, a dodatkowo, że będzie ona właściwie zbilansowana pod względem zawartości, np. wapnia.