Ochrona psa przed pchłami

Właściciel psa doskonale wie jakim kłopotem mogą być u niego pchły. Każdy chociaż raz się z nimi spotkał u swojego pupila. Są to pasożyty, które często rozwijają się niezauważone. Bardzo szybko się namnażają i zanim zaobserwujemy pierwsze oznaki ich inwazji na skórze psa mamy już ładną kolonie. Skutecznie uprzykrzają życie naszego zwierzęcia, ale również innych domowników, ponieważ w prosty sposób mogą przenieść się na inne zwierze. Jak temu zapobiec?

Profilaktyka przeciwko pchłom

ochrona przeciw pchłom dla psa dużegoInwazja pcheł jest niebezpieczna dlatego, że są one pośrednimi nosicielami pasożytów wewnętrznych jakimi są tasiemce i nicienie. Gdy zauważymy pierwsze sygnały ich obecności, czyli uporczywe drapanie i nerwowość pupila, powinniśmy jak najszybciej się ich pozbyć. W takim przypadku powinniśmy sięgnąć po odpowiedni, specjalistyczny szampon przeciwpchelny. Jest on niedrogi i niezwykle skuteczny o ile pchły nie rozprzestrzeniły się już po całym domu. Kąpiel w takim szamponie warto powtarzać co jakiś czas, nawet wtedy kiedy pies nie ma tych pasożytów zewnętrznych. Co prawda sam szampon nie działa profilaktycznie, ale kąpiel sprawia, że ze skóry i sierści wypłukiwane są pojedyncze osobniki, a co najważniejsze ich jajeczka. Jeżeli już naszego psa wykąpaliśmy to powinniśmy pomyśleć o dobrym zabezpieczeniu na przyszłość. Ochrona przeciw pchłom dla psa dużego jest dostępna w gabinetach weterynaryjnych oraz w dobrze wyposażonych sklepach zoologicznych. Najbardziej popularnym środkiem są krople na pchły. Jest to specjalny preparat, który sprzedawany jest w formie tubki. Aplikuje się je jednorazowo. Całą zawartość opakowania należy nanieść bezpośrednio na skórę psa od karku, aż po nasadę ogona. Chronią nasze zwierzę poprzez substancje, które znajdują się w takim preparacie. Są one wchłaniane przez skórę, wydzielają się i skutecznie odstraszają pchły. Trzeba pamiętać o ich regularnym stosowaniu, ponieważ okres ochronny kończy się z upływem około 4 tygodni. Popularne są również specjalne obroże dla psów. Są one nasączone środkiem odstraszającym, który truje pchły i kleszcze. W zależności od producenta mogą chronić nasze zwierzę nawet przez osiem miesięcy. Warto kupić taką, która jest wodoodporna. Dzięki temu będziemy mogli w niej kąpać psa, a podczas spaceru w deszczu nie będziemy musieli obawiać się o jej skuteczność. Dobrym pomysłem jest również to żeby co jakiś czas dezynfekować legowiska i otoczenie psa specjalnym aerozolem. Działa on kontaktowo, więc nie zabezpieczy psa na dłuższy czas, ale skutecznie pozwoli wytępić te pasożyty z jego otoczenia.

Należy pamiętać, że inwazja tych pasożytów zewnętrznych może narazić na osłabienie zdrowia naszego psa. Kiedy posiadamy dużego i dorosłego psa powinniśmy wiedzieć jakie preparaty są dla niego przeznaczone. Jeżeli tego nie wiemy warto udać się do gabinetu weterynaryjnego gdzie lekarz podpowie nam, który preparat będzie najlepszy dla naszego pupila. Powinno się go dobierać przede wszystkim według wieku oraz wagi zwierzęcia.