O tarasie wentylowanym

 

Budowa naszego domu jednorodzinnego trwała dość długo, przeszło rok. Byłam już tym wyczerpana, jednak Janusz nie tracił entuzjazmu. Ja ożywiłam się, gdy doszło do momentu, kiedy mieliśmy postawić taras. Chciałam, aby było to miejsce, w którym będzie miło nam się zrelaksować. Z tarasu miał rozlegać się widok na nasz piękny, zadbany ogród. Gdy tylko pojawią się dzieci, z pewnością także z wielką radością będą one bawić się na tarasie. Jaki taras zatem wybrać?

Zalety tarasów wentylowanych

tarasy wentylowaneZnajomy polecił nam taras wentylowany, który podobno jest ostatnim krzykiem mody. Ja nie wiedziałam wcześniej, że takie coś w ogóle istnieje. Znajomy pochwalił się, że on ostatnio postawił taki taras u siebie. Zaczął o nim opowiadać. Jego konstrukcja nie jest skomplikowana, po prostu poszczególne płyty są umieszczane na specjalistycznych podkładkach, dzięki czemu woda opadowa nie zalega na powierzchni tarasu, tylko może być szybko i sprawnie odprowadzona. Na takich podkładkach można montować płyty ceramiczne, kamienne, czy też betonowe. Równie dobrze można zdecydować się na panele drewniane. Tarasy wentylowane mają wiele zalet, ważne na przykład jest to, że jeżeli nastąpi jakaś awaria, nie trzeba demontować całego tarasu, a jedynie podnieść konkretną płytkę czy deskę i zbadać, co tam się stało. Podkładki pod taras wentylowany są regulowane, dlatego możemy dopasować wysokość takiego tarasu do własnych potrzeb. Sama budowa takiego tarasu nie jest skomplikowana, najpierw trzeba odpowiednio przygotować podłoże. Wykonuje się betonową wylewkę, która musi mieć jednak pewien spadek w kierunku brzegów, gdyż w ten sposób woda opadowa będzie mogła spływać. Dalej wykonuje się normalną hydroizolację, stawia się podkładki, na których rozmieszcza się płytki czy panele. I ot, cała filozofia. Faktycznie nie wyglądało to na nic skomplikowanego, ale wraz z Januszem postanowiliśmy odwiedzić znajomego, aby zobaczyć taki taras na własne oczy.

Chcieliśmy przekonać się, czy jest on stabilny i czy prezentuje się estetycznie. Znajomy zaprosił nas do siebie i wszyscy w trójkę podziwialiśmy taras. Faktycznie prezentował się wspaniale. Janusz już postanowił, że postawi taki taras u nas przy domu. Nie mogłam się doczekać. Wiedziałam, że jest to wyśmienity pomysł. Przejrzeliśmy ofertę sklepów i zobaczyliśmy, że takie podkładki tarasowe są wcale niedrogie, nie poniesiemy zatem wyższych kosztów niż w przypadku budowy klasycznego tarasu. Wszystko wskazywało na to, że taras wentylowany to idealne rozwiązanie dla nas.