Noworodek z bolesną kolką

 

Każda mama jest wyczulona na płacz dziecka, ponieważ intuicyjnie chce mu od razu pomóc. Noworodek nie potrafi się jeszcze komunikować ze światem, a jedynym narzędziem jaki posiada jest płacz. Dlatego też płacze, kiedy est głodny, samotny, coś go boli czy po prostu jest znudzony. Rolą rodziców jest nauczenie się rozpoznawać co oznacza dany płacz, ponieważ bez wątpienia się one od siebie różnią.

Jak się zachowuje noworodek, kiedy ma kolkę?

co jest najlepsze na kolkę dla noworodkaWnikliwy rodzic szybko nauczy się rozpoznawać płacz spowodowany bólem, głodem czy potrzebą bliskości. Dziecięcy płacz różni się tone i intensywnością w zależności od powodu z jakiego wynikł. Najbardziej donośny płacz jest, kiedy maluch się czegoś wystraszy lub coś go boli. W takiej sytuacji konieczna jest szybka pomoc mamy, która ukoi łzy. Jednak kiedy maluszek doświadcza kolki, to najczęściej samo noszenie na rękach nie pomoże. Jeżeli ból jest niewielki, to jest szansa, że uda się zająć czymś malucha, aby o niej zapomniał, do momentu a sama minie. Jednak kiedy kolka jest bardzo uciążliwa, to ciężko jest dziecko uspokoić samym głosem czy kołysaniem. Jeżeli się zastanawiamy co jest najlepsze na kolkę dla noworodka, to z pewnością jest to delikatny masaż brzuszka. W czasie kolki jest on wzdęty i twardy, a maluch najczęściej przykurcza nóżki do brzuszka. To sygnał dla rodzica, że dziecko męczy kolka, której trzeba jak najszybciej zaradzić. Pediatrzy zalecają wspomniany masaż, ponieważ pomaga w naturalny sposób wydostać się na zewnątrz nagromadzonym pęcherzykom powietrza w brzuszku i jelitach. Należy kolistymi ruchami rozmasowywać brzuszek, zaczynając od wysokości żołądka, a kończąc na podbrzuszu. Dla większości dzieci, taki masaż rozluźnia spięte mięśnie i w miarę szybko przynosi ulgę. Jednak są dzieci, na które taka metoda nie działa. Wtedy trzeba szukać innego sposobu, który będzie skuteczniejszy. Pediatrzy polecają też stosowanie specjalnych preparatów ziołowych na kolki dla noworodków i niemowląt, które mają postać kropli lub syropu. Są one dostępne bez recepty.

Kolki dotykają co dziesiątego noworodka i co piątego niemowlaka, więc są dość powszechne. Ich występowanie następuje po około kilkudziesięciu minach od spożytego mleka. Często na ich pojawienie ma wpływ sposób w jaki maluch je, ale może to też zależeć od rozwoju układu pokarmowego, który nie jest jeszcze całkowicie wykształcony. Dobrym sposobem na zapobieganie kolkom u noworodków, jest noszenie je na ramieniu po karmieniu w celu odbicia, gdyż wraz zwróconym nadmiarem jedzenia, wychodzi powietrze.