Nowoczesne wydruki trójwymiarowe

Tworzenie autorskich figurek do systemów bitewnych i gier planszowych było popularne wśród weteranów, zwłaszcza tych którzy chcieli nadać armii unikalny wygląd oraz wstawić do niej równie oryginalnych bohaterów, aczkolwiek nie mogli znaleźć modeli które dobrze obrazowałyby ich wyobrażenie. Obecny postęp technologii wydruku trójwymiarowego umożliwił bardzo łatwe i szybkie tworzenie takich modeli, zarówno wedle istniejących projektów, jak i całkowicie na zamówienie.

Modele trójwymiarowe o ograniczonym nakładzie

niskoseryjny druk 3d - wycenaJeszcze do niedawna, drukowanie pojedynczych modeli o bardzo wysokim poziomie szczegółowości i detali było dość nieopłacalne. Pierwsze filamenty jakie trafiły do sprzedaży nie nadawały się bowiem zbyt dobrze do wydruku skomplikowanych kształtów, a drukarki nie działały za dobrze w połączeniu z zaawansowanymi technikami druku. Po pojawieniu się nowoczesnych drukarek i filamentów pozwalających na najbardziej precyzyjne wydruki szybko okazało się, iż drukowanie modeli niskonakładowych, często istniejących tylko jako jedna sztuka, jest nie tylko możliwe, ale również bardzo proste i tanie. Coraz więcej firm prowadziło niskoseryjny druk 3d – wycena która przeprowadzana była przed skierowaniem projektu do druku całkiem dobrze informowała potencjalnego klienta o kosztach usługi. Obejmowała bowiem nie tylko wycenę szczegółowości, ale również techniki druku oraz rodzaje zastosowanego filamentu. Klient mógł więc dopasować jakość i materiały zastosowane do druku do własnego budżetu oraz wymagań estetycznych. W większości przypadków nie były to duże koszty, aczkolwiek druk z użyciem najnowocześniejszych technik i filamentów modelarskich mógł okazać się dość kosztowny. Efekt końcowy był jednak zdecydowanie warty ceny, jak zgodnie uznawali modelarze i weterani gier bitewnych, gdyż druk trójwymiarowy umożliwiał osiągnięcie efektów niemożliwych do wykonania nawet najbardziej precyzyjnymi formami wtryskowymi.

Co więcej, nowoczesne filamenty modelarskie były nie tylko bardzo odporne na uszkodzenia, ale również podatne na wszelkiego rodzaju modyfikacje i dalszą obróbkę, co zostało bardzo szybko zauważone przez najbardziej doświadczonych modelarzy, dopasowujących swoje modele do upodobań w jak największym stopniu. Niskonakładowe wydruki były często najbardziej imponującymi elementami kolekcji, lub stawały się inspiracją do tworzenia całych serii modeli, bardzo szybko zyskujących popularność wśród graczy właśnie dzięki najwyższej precyzji wykonania i ilości zawartych detali.