Nowoczesne sposoby ocieplania budynków

Od wielu lat zajmuję się wykańczaniem wnętrz i wykonywaniem ociepleń ścian i dachów. Kiedy stawiałem swoje pierwsze kroki w tym zawodzie, ówczesna technologia była mocno w tyle za tym, co oferują obecnie firmy produkujące materiały do ocieplania budynków. Wtedy najpopularniejszym stosowanym w ociepleniach materiałem, było włókno szklane, którego użycie stanowiło zagrożenie zdrowia dla pracowników, mających z nim do czynienia. Konieczne było używanie masek ochronnych w pracy.

Właściwości izolacji termicznej

niedroga cienka izolacja termicznaW trakcie przycinania waty szklanej, odkruszały się drobinki szkła, które po dostaniu się do dróg oddechowych, mogły doprowadzić do uszkodzenia oskrzeli oraz płuc oraz spowodować szereg chorób. Mniej popularna była wtedy wełna mineralna, ze względu na wysoką cenę. Nie można było jej też zastosować w każdym budynku, ponieważ jej grubość przekraczała nawet 6 centymetrów, przez co mocno obciążała konstrukcję dachu. Sam montaż ocieplenia zajmował więcej czasu, ponieważ materiały były w dużych nieporęcznych rolkach, które wymagały krzepy, żeby je przetransportować, a także zajmowały dużo miejsca. Obecnie do ocieplania dachów wykorzystywana jest niedroga cienka izolacja termiczna, która jest nienasiąkliwa, czyli nie wchłania wilgoci. Dzięki tym właściwościom, można ją kłaść jeszcze na wilgotne ściany, oraz w miejscach narażonych na zbieranie się wilgoci, takich, jak piwnice. Mimo, że jest cieńsza od tradycyjnych materiałów ociepleniowych, charakteryzuje się większą gęstością, dzięki której o wiele lepiej izoluje. Niektóre firmy oferują izolację termiczną, odbijającą promieniowanie cieplne. Składa się ona z kilku warstw aluminium, pianki polietylenowej oraz folii z pęcherzykami powietrza. Taka izolacja ma tylko jeden centymetr grubości! Dużą rewolucja na rynku ociepleń stało się używanie styropianu z domieszką grafitu. Podobnie, jak izolacja termiczna, neopor, ma większą gęstość, a więc płyty neoporowe są cieńsze od zwykłych styropianowych, a mimo to zapewniają lepszą izolację. Dzięki ciemnoszaremu kolorowi, wykonawcy nie muszą się obawiać odbijającego się światła. Używając białych płyt styropianowych, byli narażeni na podrażnienie oczu.

Prawdopodobnie obecnie najtańszą opcją jest natryskowa pianka poliuretanowa. Dozowanie jej jest bardzo szybkie i w pełni bezpieczne, co bardzo przyspiesza pracę. Pianka ma niski współczynnik przenikalności cieplnej, nie wymaga używania spoin ani stosowania mostków cieplnych. Jest gwarantem szczelności ocieplenia. Niestety nie może ona być stosowana na każdym rodzaju podłoża.