Nowoczesne grzejniki na podczerwień

Grzejniki używające podczerwieni w celu ogrzewania wyposażenia pomieszczeń są uznawane za jedne z najwydajniejszych, a jednocześnie najłatwiejszych do ulokowania urządzeń grzewczych. Ich niewielkie rozmiary umożliwiają zamocowanie grzejnika na dowolnej ścianie, a neutralny wygląd nie wyróżnia się na tle wyposażenia. Mają one jednak dość ograniczoną skuteczność, zwłaszcza w pomieszczeniach biurowych z niewielką ilością umeblowania, które mogłoby oddawać ciepło w powietrze.

Uniwersalny grzejnik na podczerwień

ceramiczny promiennik podczerwieniDo pomieszczeń biurowych, salonów i wszystkich miejsc w których nie ma zbyt dużej ilości umeblowania czy wyposażenia polecane są zwykle warianty grzejników posiadające obudowę z tworzywa ceramicznego. Są one bardzo podobne do standardowych grzejników wykorzystujących wiązki podczerwieni, a jedyną zauważalną różnicą jest obudowa, która wykonana jest z materiału przypominającego wyglądem wypolerowaną porcelanę lub tworzywa sztuczne o gładkiej powierzchni. Ceramiczny promiennik podczerwieni działa na dokładnie takiej samej zasadzie jak standardowe urządzenie, oświetlając wyposażenie pomieszczenia wiązkami światła podczerwonego. Podnosi ono temperaturę dowolnego przedmiotu z którym wchodzi w kontakt, a powstałe ciepło jest następnie oddawane w powietrze znacznie efektywniej niż w przypadku ciepła generowanego przez pojedynczy grzejnik elektryczny. W pomieszczeniach w których nie ma wystarczająco dużej ilości umeblowania by generowane ciepło było przekazywane w powietrze efektywnie, grzejniki z obudowami ceramicznymi mogą funkcjonować również jako standardowe urządzenia grzewcze, gdyż obudowy również są naświetlane i ogrzewane w ten sam sposób co umeblowanie, przekazując następnie zgromadzone ciepło do otoczenia bardzo efektywnie i szybko. W biurach czy salonach takie grzejniki działają dokładnie tak samo jak elektryczne urządzenia grzewcze, aczkolwiek nadal są o wiele wydajniejsze od konwencjonalnych grzejników, gdyż zużywają niemal o połowę mniejszą ilość energii elektrycznej przy bardzo wysokiej skuteczności podnoszenia temperatury.

Ceramiczne grzejniki nie są o wiele większe niż standardowe urządzenia grzewcze na podczerwień, i mogą być równie wygodnie usytuowane na dowolnej ścianie w pomieszczeniu. Producenci zalecają montaż w miejscu w którym grzejnik może mieć jak największy zasięg, aczkolwiek z racji posiadania obudowy funkcjonującej podobnie do konwencjonalnych urządzeń grzewczych, dokładne ulokowanie nie jest w tym wypadku wymaganiem do skutecznego działania.