Nawożenie trawnika obornikiem

Bardzo często przy roślinach realizuje się teraz wiele różnych działań mających na celu ogólną poprawę ich stanu. Może to polegać między innymi na eliminowaniu konkurencji pokarmowej, czyli mówiąc prościej pozbywaniu się różnych kwasów. W przypadku praktycznie każdej rośliny warto dbać również o to, żeby miała ona w swoim najbliższym otoczeniu odpowiednią ilość potrzebnych do rozwoju składników. Oborniki granulowane z różnych powodów są pod tym względem produktami naprawdę trudnymi do zastąpienia. Warto się nad nimi poważnie zastanowić.

Kiedy stosować obornik na trawnikach?

obornik granulowany na trawnikZabiegi związane z wykorzystywaniem obornika pochodzenia naturalnego mogą wyglądać różnie w zależności od tego, kiedy są realizowane. Można się o tym łatwo przekonać Na przykład w czasie rozmowy z profesjonalnym pracownikiem firmy zajmującej się świadczeniem różnych usług właśnie w ogrodach. Przecież ktoś taki ze względu na zakres swoich codziennych obowiązków będzie doskonale wiedział, że warto skorzystać z odpowiedniej dawki obornika granulowanego już na etapie tworzenia konkretnego ogrodu, ponieważ po wymieszaniu z glebą będzie się stopniowo rozkładał i uwalniał potrzebne składniki. Obornik granulowany na trawnik może być z powodzeniem wykorzystywany również przez właściciela konkretnego trawnika długo po jego założeniu. Chodzi tutaj przede wszystkim o fazę, kiedy rośliny mają już rozbudowany do pewnego stopnia system korzeniowy, ponieważ wtedy odpowiednio dobrana porcja obornika zgodnie ze wskazaniami producenta na pewno im nie zaszkodzi. Wręcz przeciwnie, ponieważ powinna ona zdecydowanie przyspieszyć rozwój. Coś takiego powinno być jednak stosowane tylko i wyłącznie, wtedy gdy ilość opadów atmosferycznych utrzymuje się na odpowiednim poziomie, ponieważ to woda doprowadza do rozkładu granulek obornika znajdujących się na powierzchni trawnika. Jeżeli deszcz nie pada, czasami trzeba się zdecydować na polanie czegoś takiego odpowiednią ilością wody.

Może być to nawet woda deszczowa ze zbiornika. Jak widać, takie nawożenie trawników obornikiem w postaci granulatu nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Z oczywistych powodów warto coś takiego robić w rękawicach, ale kontakt z obornikiem w tej postaci nie stanowi oczywiście żadnego większego zagrożenia dla organizmu człowieka. Trawnik od obornika granulowanego robi się naprawdę bujny i zielony, więc wygląda dokładnie tak, jak powinien. Przyczynia się on również do rozwoju systemu korzeniowego, a to pozwala roślinom zdecydowanie łatwiej przetrwać duże mrozy.