Najwyższej jakości filamenty do drukarek

Modele samolotów były moją wielką pasją, zwłaszcza zdalnie sterowane, i swój pierwszy samolot rc oblatywałem mając niecałe dziesięć lat. Od tego czasu zdążyłem znacznie rozwinąć zarówno umiejętności pilotażu jak i mechaniki. Od pewnego czasu zacząłem również modyfikować swoje modele, tworząc warianty istniejących samolotów, jak i całkowicie nowe konstrukcje. Było to dość duże wyzwanie, głównie wymagające dużej wprawy i zdolności manualnych, ale również materiałów bardzo wysokiej jakości.

Filament modelarski do drukarki trójwymiarowej

wytrzymałe filamenty do drukarek 3dPoczątkowo, większość części odlewałem na własnoręcznie wykonanych formach, i była to całkiem dobra metoda produkcji prostszych, mniej skomplikowanych elementów. Jednak bardziej złożone części były dość problematyczne do wykonania, zwłaszcza amatorskimi metodami. Na pomysł stworzenia własnego projektu trójwymiarowego wpadłem niemal przypadkiem, podczas rozmowy z kolegą właśnie o drukarkach 3d. Sama drukarka nie była zbyt dużym wydatkiem, zwłaszcza w porównaniu do ceny form, a projekty mogłem wykonać sam, gdyż mogłem się poszczycić również dość dobrymi umiejętnościami tworzenia trójwymiarowych kształtów. Jednak największym problemem okazał się filament, gdyż materiał używany w podstawowych filamentach był zbyt kruchy by można było zastosować go w modelach. Na moje szczęście, z pomocą przyszedł mi znajomy modelarz, którzy pokierował mnie do sklepu posiadającego w ofercie wytrzymałe filamenty do drukarek 3d, przeznaczone właśnie do tworzenia modeli lub też elementów urządzeń. Filamenty takie oczywiście były o wiele droższe niż standardowe odmiany, jednak były one o wiele lepsze do drukowania skomplikowanych, złożonych kształtów z wieloma szczegółami. Filament modelarski był przede wszystkim o wiele wytrzymalszy, nie krusząc się i nie łamiąc pod naciskiem, i przypominał wytrzymałością szary plastik modelarski, używany w odlewach o najwyższej jakości.

Filament bardzo szybko zastygał i twardniał, jednocześnie nie tracąc pierwotnego kształtu, co tym bardziej ułatwiało drukowanie, gdyż eliminowało to problem nadlewów i obciekania materiału, co było dość częste w przypadku filamentów o wysokiej jakości. Dzięki takim materiałom, tworzenie nawet najbardziej złożonych kształtów i części było bardzo proste, a co lepsze, części były mocne i trwałe. Nawet podczas bardzo agresywnych manewrów, drukowane elementy nie miały tendencji do pękania czy wypaczania, wzmacniając dodatkowo te części modelu, które były narażone na największe obciążenia.