Na czym polega bezwykopowa naprawa instalacji?

Wykopy, będące do tej pory stałym elementem remontu instalacji podziemnych, powoli odchodzą do przeszłości. To bardzo korzystne zjawisko, gdyż tworzenie wykopu zazwyczaj było związane  z poważnymi utrudnieniami w ruchu drogowym. Dlatego tez podczas remontów obecnie korzysta się głównie z metod takich jak przewierty.

Jak naprawiać rury bez wykopu?

szybka bezwykopowa naprawa rurChyba wszyscy zdajemy sobie sprawe z tego, ze większość instalacji, z których korzystamy na co dzień, przebiega w części lub w całości pod ziemią. Przykładem mogą być instalacje wodociągowe, kanalizacja, czy tez instalacje związane z przesyłaniem danych za pomocą światłowodów. Z jednej strony takie instalacje są lepiej chronione przed uszkodzeniami, z drugiej zaś znacznie bardziej kłopotliwa może być ich naprawa. Te instalacje podziemne w całości lub w części krzyżują się bowiem ze szlakami komunikacyjnymi, przez co ich naprawa może się wiązać z poważnymi utrudnieniami w ruchu kierowców i pieszych. Ze względu na to, jak bardzo może utrudniać to komunikację, obecnie tak duża popularnością cieszy się szybka bezwykopowa naprawa rur. Taka metoda naprawy jest oparta o utworzenie tak zwanego przewiertu, czyli tunelu biegnącego horyzontalnie. Dzięki temu, można uzyskać dostęp do uszkodzonego odcinka instalacji bez konieczności rozkopywania jezdni czy tez chodnika. Jeżeli przewiert zostanie wykonany z zastosowaniem nowoczesnego sprzętu, remont instalacji podziemnej może nie mieć żadnego wpływu na kierowców poruszających się po drodze nad uszkodzoną instalacją. Aby było to jednak możliwe, wykonanie takiego przewiertu musi być poprzedzone wykonaniem badań geologicznych. Przed wykonaniem, przewiertu trzeba bowiem mieć gwarancję, że grunt jest na tyle stabilny, że wykonanie w nim tunelu nie spowoduje poruszania się ziemi, co mogłoby skończyć się tragedią. Kluczowe jest także dobranie odpowiedniego rodzaju wiertła do typu gruntu., a także mocy maszyny potrzebnej do wydrążenia tuneli. Dlatego właśnie bezwykopowa naprawa instalacji podziemnych musi być wykonana przez profesjonalistów, którzy zachowają wszystkie obowiązujące zasady bezpieczeństwa. Zalety tej technologii sprawiają jednak, że z roku na roku cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem, gdyż pozwala uniknąć zdenerwowania kierowców oraz większych opłat za remont instalacji.

Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawe, z jakimi utrudnieniami do tej pory było związane naprawianie instalacji podziemnych. Obecnie jednak problem ten nie jest tak dotkliwy, głównie dzięki opracowaniu nowych metod naprawy podziemnych instalacji, bez konieczności tworzenia wykopu.