MZ-jeden z lepszych motocykli PRL-u

Motocyklistów możemy podzielić na dwa typy. Na tych, którzy preferują nowe motocykle oraz na motocyklistów kochających stare motocykle. W Polsce mamy sporą grupę pasjonatów kolekcjonujących motocykle PRL-u. Mimo wielu lat niektóre egzemplarze polskich motocykli jest w świetnym stanie i nadal porusza się po naszych drogach, niektóre są już zarejestrowane jako zabytki. Żeby zarejestrować pojazd jako zabytek, musi on składać się minimum w siedemdziesięciu pięciu procentach z oryginalnych części. Z racji tego, że takie motocykle nie są już produkowane od wielu lat o części do nich coraz trudniej.

Renowacja popularnej MZ’ki

części MZJednym z popularniejszych motocykli PRL-u zaraz po motocyklu WSK 125cc jest równie dobry, a może i nawet lepszy motocykl prosto z polskiej fabryki, mowa tu o tak zwanej MZ’ce. W ubiegłym wieku była marzeniem nie jednego nastolatka. W tamtych czasach ten motocykl był czymś takim jak teraz japońskie motocykle sportowe klasy 250 centymetrów sześciennych. Obecnie również jest sporo osób nadal zakochanym w tym dziele techniki rodem z PRL-u. Ciężko jest znaleźć dobry egzemplarz tego motocykla, dlatego wielu pasjonatów kupuje motocykle do renowacji. Części MZ jest coraz mniej na rynku. Na szczęście istnieją jeszcze sklepu, które posiadają taki asortyment. Zwykle są to pozostałości po dawnych latach. Z roku na rok części są coraz droższe, ponieważ jest ich coraz mniej, a chętnych na nie nie brakuje. Części te są w stanie nowym, zostały wyprodukowane w ubiegłym wieku i wtedy trafiły do sklepów i tak do tej pory leżą na półkach lub w magazynach i czekają na swojego nabywcę. Drugą opcją, tańszą jest zakup części używanych. Można to zrobić na różnych portalach aukcyjnych, gdzie zdarzają się aukcje nawet kompletnych motocykli sprzedawanych na części. Jest duża szansa, że znajdziemy coś dla siebie w dobrym stanie lub do niewielkich poprawek. Możemy też wybrać się na giełdę i autoszrotów i tam poszukać lub kupić drugi niekompletny motocykl, ale posiadający potrzebne nam części. Ludzie często sprzedają takie rzeczy za małe pieniądze, chcąc się tego pozbyć, ponieważ nie ma dla nich to żadnej wartości.

Z roku na rok ceny ładnie odremontowanych motocykli MZ szybują w górę. Jeszcze kilka lat temu za dobry egzemplarz trzeba było zapłacić nawet i dwukrotnie mniej niż teraz. Z racji tego, że takie motocykle nie są już produkowane od wielu lat o części do nich coraz trudniej. Jeśli utrzyma się taka tendencja zwyżkowa, to warto kupić taki motocykl dokupić brakujące części i sprzedać za kilka lat z dużą nawiązką. Jeśli mamy taki zamiar to nie ma na co czekać, im szybciej to zrobimy, tym lepiej dla nas, ponieważ nasz ewentualny zarobek będzie większy.