Montaż nowego ciągu elektrycznego

Instalacja elektrowni fotowoltaicznej wymagała nie tylko stworzenia całej instalacji, ale również przystosowania zakładowej sieci elektrycznej do działania na zasilaniu słonecznym. Infrastruktura elektryczna zakładu, która funkcjonowała w niezmiennym stanie od przeszło dwudziestu lat, musiała w tym celu być zmodernizowana i ulepszona o urządzenia znacznie wydajniejsze, ale również i bezpieczniejsze, niż dotychczasowe wyposażenie sieci elektrycznej.

Najnowocześniejsza instalacja elektryczna

niezawodne instalacje elektryczne w bielsku białejModernizacja okazała się ogromnym wyzwaniem, a wykonanie samego projektu zajęło załogowym elektrykom przeszło tydzień. Projekt nie był jednak całkowicie dokładny, gdyż nasi zakładowi elektrycy nie mieli wystarczająco dużej wiedzy o sprzęcie fotowoltaicznym, by mogli całkowicie samodzielnie zaprojektować i zbudować instalację elektryczną, która spełniałaby wszystkie normy ustawowe, więc musieli szukać pomocy w zewnętrznych firmach. Do zaprojektowania i wykonania instalacji polecono nam firmę, budującą niezawodne instalacje elektryczne w Bielsku Białej i okolicach. Owa firma bardzo często tworzyła bowiem instalacje pod pracę z systemami fotowoltaicznymi, i miała na tym polu bardzo duże doświadczenie, zwłaszcza w skali przemysłowej, gdzie infrastruktury elektryczne są bardzo rozległe, i wymagają najdokładniejszego zaplanowania i wykonania. Elektrycy z firmy którą zaangażowaliśmy oczywiście sugerowali się przedstawionym przez nas projektem, aczkolwiek szybko okazało się iż jest on niedokładny i niewystarczający by zbudować działającą sprawnie instalację elektryczną, zasilającą cały teren zakładu, więc został on bardzo szybko zmieniony tak, by każdy szczegół instalacji był doskonale dopasowany do reszty infrastruktury. Po zatwierdzeniu projektu mógł on być przekazany do wykonania. Przed stworzeniem nowej instalacji elektrycznej oczywiście wymagane było zdemontowanie starej infrastruktury, aczkolwiek wiele elementów można było ponownie użyć, gdyż były na tyle nowoczesne iż pasowały bez problemu do zaawansowanej, rozbudowanej infrastruktury, jaka powstawała w miejscu starej sieci elektrycznej.

Wszystkie elementy były oczywiście testowane na bieżąco, a wszelkie nieprawidłowości naprawiane czy usuwane, więc po zakończeniu instalacji cała infrastruktura energetyczna działała bez zarzutu. Otrzymanie pozwolenia energetycznego było w tym wypadku formalnością, gdyż elektrycy montujący instalację mieli również uprawnienia inspektorów energetycznych, i samemu mogli ocenić stan infrastruktury oraz jej zgodność z obowiązującymi przepisami.