Międzynarodowy transport powietrzny

W naszym kraju funkcjonuje 54 lotnisk cywilnych, a ponadto około 50 lądowisk. W niemal wszystkich tych miejscach można spotkać samoloty należące do firm kurierskich. Przewóz towarów drogą powietrzną jest bowiem w naszym kraju równie rozpowszechniony, jak transport osób. Nie jest to wprawdzie najtańszy sposób przesyłania paczek, ale z całą pewnością najszybszy. Warto zatem dowiedzieć się czegoś więcej na temat funkcjonowania tej gałęzi transportu, aby zastanowić się, czy warto brać go pod uwagę i z niego korzystać. 

Jak wygląda transport lotniczy towarów?

transport lotniczy cenyImport i eksport produktów odbywa się wieloma kanałami, jednak transport powietrzny jest zawsze najszybszym możliwym rozwiązaniem. Przeloty samolotów załadowanych paczkami są prowadzone przez wiele znanych i cenionych firm kurierskich. Warto zaznaczyć, że na pokładzie samolotu mogą znajdować się bardzo różne towary. Nie zawsze są to produkty wielkogabarytowe. W specjalnych pojemnikach przewozi się nawet materiały sypkie oraz specjalistyczne, np. potrzebujące odpowiednich warunków termicznych. Na odpowiednich paczkach, pudełkach, skrzyniach i kontenerach stosuje się różne rodzaje oznaczeń, dzięki czemu łatwiej można odnaleźć odpowiednią przesyłkę oraz zadbać o nią. Jeśli chodzi o transport lotniczy ceny takich usług kształtują się bardzo różnie w zależności od wielu czynników. Przede wszystkim sporo zależy od tego, z jak dużym towarem mamy do czynienia oraz ile on waży. Nie mniej istotny jednak jest kierunek lotu oraz kraj załadunku. Normą jest proponowanie przez firmy kurierskie tanich lotów do najczęściej odwiedzanych zakątków świata. Warto także pamiętać, że lotnicze przesyłki kurierskie nawet z dalekich nam krajów, takich jak USA, czy Chiny mogą być tanie, jeśli zamawiamy ich bardzo dużo. Ponadto istnieje możliwość wykupienia u przewoźnika dodatkowych usług, np. dodatkowego ubezpieczenia ładunku, obsługi celnej, przekierowania paczki do wybranej agencji celnej oraz doręczenia przesyłek systemem door to door (w takim przypadku kurier odbiera i dostarcza paczkę pod wskazany adres).

W Polsce transport powietrzny towarów jest z roku na rok coraz powszechniejszy. Niemal wszystkie większe firmy kurierskie posiadają już swoje prywatne samoloty, które wykorzystują do przewozu paczek. Najwięcej przesyłek eksportujemy z Chin i Stanów Zjednoczonych. To właśnie do tych państw wyrusza też największa liczba samolotów transportowych. Przewagą wyboru drogi powietrznej do przewozu towarów jest szybkość jej pokonywania. Paczki dostarczane z USA docierają do nas tym kanałem już w dwa dni.