Jakie wyposażenie laboratorium wybrać?

W czasie kryzysu, można zarobić, kiedy inni tracą majątki, jeśli tylko ruszy się głową. Sam zobaczyłem swoją szansę w branży laboratoryjnej. Obecnie, zapotrzebowanie na usługi laboratoriów, są wysokie, jak chyba nigdy wcześniej w historii. Dlatego więc postanowiłem otworzyć swoją własną placówkę, żeby nawiązać współpracę z państwowymi szpitalami, w kwestii przeprowadzania testów z krwi, na obecność przeciwciał. Musiałem sporo zainwestować.

Funkcjonalne komory laminarne

bezpieczne komory laminarneMyślę jednak, że pieniądze, które wydałem na zakup sprzętu, wkrótce mi się zwrócą z nawiązką. Jednym, z najważniejszych urządzeń, które muszę mieć na stanie, jest laminarna komora. Taka komora, to duża szklana gablota na metalowym szkielecie. W jej wnętrzu przechowuje się próbki, oraz przeprowadza różnego rodzaju testy, w warunkach sterylnych. Sterylność komory jest zapewniona dzięki najwyższej jakości filtrom HEPA, przez które przechodzi powietrze dostające się do niej. Dodatkowym zabezpieczeniem, jest wydmuchiwanie powietrza, które tworzy osłonę, uniemożliwiającą dostanie się do wnętrza komory zanieczyszczeń, które unoszą się w niefiltrowanym powietrzu, poza nią. Filtr HEPA należy wymieniać co 6 lat, lub po pięciu tysiącach godzin czynnej pracy, w zależności, od intensywności użytkowania urządzenia. Zależało mi, na funkcjonalności zakupionych urządzeń, więc wybrałem model z automatycznym sterowaniem przedniej szyby oraz intuicyjnym panelem dotykowym, dzięki któremu obsługa komory laminarnej jest niezwykle prosta. Dodatkowymi ułatwieniami są niecka, do której mogą swobodnie spływać wszelkie rozlane płyny, oraz konstrukcja, zezwalająca na dokładne wyczyszczenie szyby także od środka. Wnętrze maszyny jest wykonane ze stali nierdzewnej, bez żadnych złączeń, co zapobiega zbieraniu się bakterii w zakamarkach oraz pozwala na porządne umycie maszyny, po skończonej pracy. Wszystkie bezpieczne komory laminarne posiadają certyfikaty zgodności z normami ustalonymi przez Unię Europejską. Takie normy są oznaczone literami ISO. Sam zdecydowałem się na urządzenie, które posiada także certyfikat zgodności z polskimi normami DIN.

Ponad to, ma też certyfikat bezpieczeństwa mikrobiologicznego. Chciałem mieć pewność skuteczności przeprowadzanych testów, więc zdecydowałem się na wybór dodatkowej opcji zamontowania lampy UV. Użycie światła ultrafioletowego daje całkowitą pewność, że w komorze panują zupełnie sterylne warunki, przed rozpoczęciem pracy. Wybrana przeze mnie maszyna, dzięki dobrze zaprojektowanemu systemowi wentylacji jest bardzo cicha, co tworzy przyjemną atmosferę pracy.