Jak zorganizować pracownię krawiecką?

Kiedy już szycie wchodzi w nawyk i coraz częściej staje się codziennym zajęciem, które wymaga do tego miejsca, przestrzeni, która będzie dobrze zorganizowana warto przeznaczyć na nią kącik lub specjalny pokój, w ktorym na spokojnie będzie można szyć i nie martwić się o zostawianie tam rozpoczętego projektu, gdy na pzykład mamy gości. Kącik w sypialni również nie będzie złym miejscem, jesli tylko dobrze go zorganzujemy może być wygodny. 

Konieczne elementy wyposażenia pracowni

materiały tkaniny w niskich cenachJednym z najważniejszych mebli koniecznych w pokoju jest duży stół, na którym będzie można odysowywać wzory i wykroje. Oprócz tego wygodne biurko, gdzie będzie stała maszyna i krzesło. Oprócz tego meble z dużą ilością półkek, szuflad, gdzie będzie można pomieścić ogrom gadżetów, akcesoriów, dodatków, które są przydatne przy szyciu na maszynie. Materiały tkaniny w niskich cenach można zakupić online przez Internet. Dobrze jest mieć na nie miejsce w swoim kąciku w szafkach, aby się nie kurzyły. Krzesło musi być odpowiednio wysokie i wygodne, dobrze dopasowane do stołu, aby pracując przy maszynie nie doprowadzić do bólu kręgosłupa. Krzesło może być też na kółkach, dzięki czemu łatwo będzie nam się przemieszczać od stołu do maszyny. Wtedy najelpiej dokupić specjalną podkładkę na podłogę, aby przemieszczać się na krześle. Kolejnym ważnym elementem jest źródło światła. Dobrze jest mieć kilka lamp, najważniejsza jest lampa przy maszynie, ale też lampa przy stole z wykrojami oraz światło oświetlające całe pomieszczenie. Miejsce na tkaniny musi być, dlatego warto zaopatrzeć się w przezroczyste pojemniki zamykane lub półki, gdzie ułożymy tkaniny według wzorów lub dowolnie przyjętego klucza. Przestrzeń na dodatki to kolejna ważna rzecz w takiej pracowni krawieckiej. Ciekawą opcją są tablice ze specjalnymi dziurkami, gdzie możemy przymocować pojemniki, słoiki lub inne elementy, do których włożymy guziki, nici, nożyczki, pisaki i inne potrzebne drobiazgi. Mogą być też przezroczyste pudełka lub słoiki ułożone na półce. Jeśli mamy miejsce dobrze jest mieć w tym samym miejscu żelazko i miejsce do prasowania, Manekin to kolejny ciekawy element pracowni krawieckiej, w który myślę, że warto zainwestować. 

Jak widać przydatnych pomocników i akcesoriów jest wiele. Jeśli tylko mamy miejsce na zorganizowanie oddzielnej pracowni krawieckiej lub chociaż kącika w pokoju to daje to duży komfort szycia i ułatwia pracę. Wszystko zależy od miejsca, czy nim dysponjemy oraz od tego, jak często szyjemy i czy faktycznie konieczne jest wydzielenie takiego specjalnego miejsca.